Pola veka postojanja Galerija savremene likovne umetnosti u Nišu obeležiće izdavanjem monografije i sa oko 30 izložba – neke od njih su postavka dela tvorca pop-art kulture Endija Vorhola koja će biti održana u oktobru, u junu će biti predstavljen deo umetničkih dela iz bogate kolekcije niške Galerije, a septembra radovi poznatih srpskih umetnika poput Save Šumanovića, Petra Lubarde i Milana Konjovića.
Prema rečima direktorke niške Galerije savremene likovne umetnosti (GSLU) Emilije Ćoćić Bilić ljubitelje umetnosti ove godine očekuje prave poslastice, a ona koja svakako privlači najveću pažnju je izložba jednog od najznačajnijih umetnika 20. veka.
Izložba dela Endija Vorhola biće održana od 1. do 20. oktobra u Oficirskom domu. Postavku će činiti oko 40 grafika i akvarela – kaže direktorka GSLU.
Kao još jednu veliku izložbu u 2020. godini u Nišu ona najavljuje onu koju rade u saradnji sa Kućom legata i koja će predstaviti dela vrhunskih srpskih umetnika kao što su Šumanović, Konjović, Lubarda i Čelebonović.
Na dan osnivanja Galerije, 9. juna, u sva tri izložbena prostora – Oficiriskom domu, Paviljonu i Salonu 77 biće otvorene izložbe jednog dela bogatog umetničkog fonda niške Galerije. O ukupno 1.680 dela koji čine kolekciju, biće izloženo njih oko 250.
Time želimo da ukažemo da neophodnost postojanja stalne izložbene postavke, odnosno potrebe za novim prostorom za nju – ističe Ćoćić Bilić.
U godini jubileja uradiće i obimnu monografiju koja će na oko 400 stranica osim tekstova o istorijatu Galerije, sadržati i kompletan popis izložbi, kojih je bilo 1.360 u prošlih 50 godina, kao i popis umetničkih dela u fondu.
Inače, izložbena sezona počeće 10. marta postavkom Grafičkog kolektiva „Otisak vremena – 70 godina Grafičkog kolektiva“, a u toku godine planirane su brojne izložbe, a iz Galerije najavljuju i mnoge aktivnosti kojima će pokušati da privuku što više publike u njihove prostore. Direktorka GSLU kaže da je u 2019. godine izložbe u njihova 3 prostora pogledalo preko 40.000 posetilaca, a da očekuju da će u godini jubileja ovaj broj biti premašen.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Lepo
Ovo je zbilja sjajna vest…i prethodna Šumanovićeva izložba je bila sjajna, nadam se da će sada biti izložena i druga dela (posebno ako pozajme Pastiricu“ iz narodnog muzeja u Beogradu… to je skroz dostojno jednog Pikasa, Braka i Lempicke