Dobitnik NIN-ove nagrade promoviše nagrađeni roman “Luzitanija” u Nišu

490x370 NKC 1
O značajnim srpskim manastirima u NKC-u; foto: JV arhiva

Utopijski roman Luzitanija za koji je pisac Dejan Atanacković dobio prestižnu NIN-ovu nagradu za najbolji roman objavljen u 2017. godini, imaće svoju promociju u maloj sali Niškog kulturnog centra u ponedeljak 2. jula od u 19 sati.

O tome šta je protivno razumu, a šta se ludilom ne može opravdati, kako navode organizatori, sa autorom knjige razgovaraće niški filmski i književni kritičar Dejan Ognjanović.

Roman Luzitanija je utopijski roman u kome se radnja dešava u jednoj psihijatrijskoj bolnici za vreme Prvog svetskog rata.

Priče različitih likova, u ustanovi van svake nadležnosti okupatora, u kojima se prepliću činjenice, progres i ludilo – objašnjavaju organizatori.

Dejan Atanacković je rođen 1969. u Beogradu. Predaje više predmeta iz oblasti vizuelne umetnosti i kulture na univerzitetskim programima u Firenci i Sijeni i sarađuje sa tamošnjim Muzejom prirodnih nauka na predmetu Body Archives, posvećenom istoriji predstava ljudskog tela.

Razgovor o knjizi vodi Dragosava Mladenović, urednik Tribinskog programa NKC-a.

Slični tekstovi

Komentari

4
  1. Lusitania je inace naziv za jednu vrstu kvasca (Candida lusitaniae), zanimljivo odakle je autor dobio inspiraciju za naslov knjige…

    • Luzitanija je bio i veliki britanski putnički brod koji je potopljen od strane Nemaca sredinom prvog svetskog rata, pa će pre biti da je to razlog naslova romana s obzirom na radnju.

  2. U proseku mogu da pročitam 80 do 100 stranica dnevno. Knjigu Luzitanija (ima nešto preko 200 stranica) čiatao sam nedelju dana, silujući seba da ipak dođem do kraja i vidim „šta je pisac hteo da kaže“. Nažalost, nisam uspeo jer, bez obzira na neosporni intelekt autora“, on nije shvatio da knjiga postoji zbog čitalaca, a ne obratno. Naporno, suvoparno, nepovezano… ne znam u čemu je „kvaka“ NIN..

  3. …NIN-ove nagrade, i čime se rukovodila komisija pri izboru ove knjige. Znam da je prošle godine štampano mnogo boljih naslova od Luzitanije, ali…zaista ne razumem. Voleo bih da čujem eventualne pozitivene komentare onih koji su pročitali ovu knjigu. Možda ja nisam shvatio poentu, ali, lično, mislim da je autor u sukobu sa samim sobom, a potom i sa čitaocima.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.