Dokumentarni film Nadežda o periodu u kojem je poznata slikarka živela i stvarala, ali i o njenoj ulozi intelektualca i umetnika u Srbiji u 19. i 20. veku, biće prikazan u maloj sali Niškog kulturnog centra u sredu, 15. novembra od 20 sati. Gledajući film publika će, ističu organizatori, imati priliku da vide i sadržaj originalnih pisama koje je pisala Nadežda Petrović.
Dokumentarni film, čiji scenario potpisuje Miodrag Miljković, kako je najavljeno trajeće skoro 49 minuta, a priču o srpskoj slikarki prezentovaće glumica Biljana Nikolić, dok su za naraciju zaslužni glumci Andreja Tomić i Aleksandar Mihailović, koji je i pomagao u pisanju scenarija.
Deo dokumentarnog filma biće posvećen i odlomcima iz pisama Nadežde Petrović koje je čitala glumica Sofija Ristić, a iz niškog NKC-a napominju da će projekcija filma biti besplatna.
Umetnički put Nadežde Petrović započeo je u Beogradu gde je završila Višu žensku školu, a odmah nakon toga položila ispit za nastavnicu crtanja u srednjim škola
Njena strast prema umetnosti ubrzo ju je odvela u Minhen, gde je studirala kod čuvenog slikara Antona Ažbea, a potom se otisnula i u Pariz, epicentar evropske umetničke scene.
U Parizu je Nadežda stvarala pod snažnim uticajem impresionizma, istražujući kolorit i svetlo na način koji je bio revolucionaran za srpsku umetnost tog doba, prožet dubokim osećajem rodoljublja.
Ono po čemu je Nadežda Petrović posebno prepoznatljiva jeste njen angažman u širenju umetnosti među ženama. Bila je prva žena koja je izlagala u Umetničkom paviljonu u Beogradu, čime je otvorila vrata mnogima koji će tek kročiti stazama umetnosti.
Ona je 1905. godine osnovala i Likovna kolonija “Sićevo”, koja je i prva jugoslovenska umetnička kolonija, ali i najstarija na Balkanu. Zbog svog značaja za Sićevo, u tom mestu i osnovna škola dobila naziv po Nadeždi Petrović.
Nadeždin život prerano je okončan u proleće 1915. godine, tokom Prvog svetskog rata, u doba kada je nesebično služila kao bolničarka na Solunskom frontu.
U Nišu će, pored dokumentarnog filma o ovoj slikarki, od petka, 10. novembra u Oficirskom domu biti prikazana i izložba.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Napisao Kon nesto pametno i kulturno u ovom gradu Setiti se velikih ljudi
„Због свог значаја за Сићево, у том месту и основна школа добила назив по Надежди Петровић“ – хвала Богу.
Плашим се,да екстрадни уметник који скоро постаде почасни грађанин Сићева,у равни са Н.Теслом,због својих заслуга ( хиљада јевра ) не добије споменик у овом,заиста заслугом само природе,прекрасном месту.