
Originalni testament vladike Jeronima kojim je zaveštao kuću, novac i bogatu ličnu biblioteku za osnivanje biblioteke u Nišu, knjiga štampana 1788. godine, kao i lična bibloteka Stevana Sremca – samo su deo stalne postavke koja je otvorena u Narodnoj biblioteci “Stevan Sremac” povodom obeležavanja 140 godina postojanja.
U godini kada obeležavamo 140 godina postojanja želeli smo da svojim dobrotvorima pružimo jednu posebnu pažnju. Oni su činili dobra dela i odužili se Bogu i narodu, a ujedno i udahnuli život Biblioteci i podarili joj početak – ističe Šukovićeva.
Napominje da je ono najvrednije u Biblioteci, praktično njeni “temelji”, sada smešteno u nedavno kupljene specijalne vitrine za zaštitu bibliotečke građe, kao i da se nada da će ova postavka postati trajna.
Postavku čini najstarija knjiga koju poseduje Biblioteka, a to je zbirka pesama Vezilića koja je štampana u Beču daleke 1788. godine. U vitrinama se nalazi i original testamenta vladike Jeronima, rukopisi Stevana Sremca, Sveto pismo koje je imao Sremac, njegovi lični predmeti, kao i deo njegove lične biblioteke koju smo 1904. godine dobili od njegovog brata Jovana – rekla je direktorka niške Biblioteke.
Šukovićeva je rekla i da je ovo samo prva aktivnost u godini jubileja i najavila da će Biblioteka svakog meseca organizovati neki program kojim će obeležiti 140 godina postojanja i rada.
Nekoliko godina kasnije, 1894. godine niški vladika Jeronim Jovanović je zaveštao svoje nasleđe za osnivanje Biblioteke koja je posle dugog sudskog procesa svečano otvorena 19. septembra 1904. godine.
Biblioteka je 1906. godine dobila još jednu značajnu donaciju. Nakon iznenadne smrti Stevana Sremca, njegov brat, Jovan Sremac, poklonio je celokupnu piščevu ličnu biblioteku Narodnoj biblioteci.
Narodna biblioteka “Stevan Sremac” trenutno ima preko 30 hiljada članova, a fond kojim raspolaže ima preko 300 hiljada jedinica bibliotečke građe.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Kako je SNS mogao da imenuje direktorku biblioteke bez pokrića ? Posledično stanje je unutrašnji haos i spoljašnji cirkus !
Покриће унутрашњег хаоса је спољашњи циркус. А чланова библиотеке је дупло мање. То није тешко проверити. Није ми јасно зашто се јавност обмањује. У ствари, јасно ми је.
Jel’ napisao da je covek sofisticirani robot koji se usavrsava i napreduje kao i slozeni operativni zahvati koji se na njemu kako bi bio savrsen a crkva izguvila moc i njihovo ucenhe bilo bezvredni kao sto jeste. Zato odlazu operacije.
На које операције мислите?
U tekstu je pogrešno napisano da je najstarija knjiga u Biblioteci iz 1788 godine. Najstarija knjiga je iz 1737 na nemačkom, pisana goticom. 30.000 članova je izmišljena.