Povodom pola veka postojanja Likovne kolonije Sićevo, večeras od 19 sati u galeriji „Srbija“ biće otvorena izložba dela nastalih u prvih 6 godina postojanja Kolonije, dok će od 20 sati u „Paviljonu“ biti otvorena izložba ovogodišnjih radova.
Kako kažu iz Narodnog muzeja, izložba u galeriji “Srbija” nosi naziv “Likovna kolonija Sićevo 1964-1969” i omaž je umetnici Nadeždi Petrović koja je osnovala Koloniju. Autorka ove izložbe i kataloga je istoričarka umetnosti Mara Makarić, a posetioci će u „Srbiji“ moći da pogledaju umetnička dela iz fonda Narodnog muzeja, nastala u Koloniji za prvih 6 godina rada.
U periodu koji je predstavljen izložbom, u Sićevačkoj koloniji boravilo je i stvaralo 60 umetnika iz bivše Jugoslavije i inostranstva, među kojima su i istaknuta i dokazana imena savremene umetnosti, poput Branka Protića, Leonida Šejke, Miroljuba Đorđevića, Ksenije Divjak i mnogih drugih – kažu iz Muzeja.
Istog dana od 20 sati, u galeriji “Paviljon” u Tvrđavi, svečano će biti otvorena izložba dela nastalih na ovogodišnjoj koloniji. Izložba će trajati do 11. decembra.
Iz Galerije savremene likovne umetnosti objašnjavaju da je ovogodišnja kolonija imala retro karakter upravo povodom 50 godina neprekidnog trajanja kolonije. Prema njihovim rečima, bogatstvo likovnog izraza, raznovrsnost ličnih impresija osnovna su karakteristika ovogodišnjih učesnika Likovne kolonije Sićevo.
U “Paviljonu” će biti izloženi radovi 12 umetnika koji su već učestvovali na Koloniji, ali i onih koji su prvi put uključeni u njen rad. Tako će publika moći da se upozna sa delima Miodraga Anđelkovića, Zdravka Vajagića, Helene Šipek Vajagić, Mirijane Krstevske Marić, Angela Gavrovskog, Toška Dončeva, Katarine Đorđević, Slavice Erdeljanović Curk, Branimira Karanovića, Slavke Krčmar, Milivoja Pavlovića i Saše Pančića.
Sićevačka likovna kolonija nastavlja tradiciju i neguje sećanje na Prvu jugoslovensku umetničku koloniju osnovanu po ideji slikarke Nadežde Petrović, koja je u leto 1905. godine u selo Sićevo dovela svoje kolege. Nakon toga je usledila duga pauza, a 1964. godine je i zvanično ustanovljena Likovna kolonija „Sićevo“, koja se od tada održava bez prekida već tačno pola veka.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0