Foto-izložba o Caribrodu u periodu od 1889. do 1919. godine

autor: A.K.
izlozna dgd
Izložba će biti otvorena do 7. aprila

U dimitrovgradskoj Galeriji “Metodi Meto Petrov” otvorena je foto-izložba “Caribrodska periodična štampa 1889-1919”, a svi zainteresovani postavku mogu videti do 7. aprila.

Izložba koja sadrži preko 50 odabranih stranica iz digitalne biblioteke i dvadesetak zanimljivih fotografija grada i ljudi iz tog perioda, deo je projekta “Digitalna biblioteka: Caribrodska periodična štampa 1889-1919” koji su realizovali Marjan Milanov iz Niša (Virtuelni muzej Caribrod) i Marija Goceva iz Sofije (Gocevi iz Caribroda) uz pomoć  Zavičajnog udruženja Caribrod i uz finansijsku podršku Nacionalnog saveta bugarske nacionalne manjine.

Realizacija je trajala nekoliko meseci, a obuhvatila je skeniranje i digitalizaciju preko 650 stranica sačuvanih brojeva naučno-književnog časopisa “Domašen učitel” (Domaći učitelj) iz 1889. godine, novina „Caribrod“ (1901-1902), novina „Nišava“ (1909-1915) i  časopisa za humor, satiru i društvo „Klopotar“ (1919).

dgd izlozba 2
Realizacija izložbe trajala nekoliko meseci
Ove novine i časopisi otkrivaju specifičnosti lokalne istorije, običaja, kulture i mentaliteta u socijalnom i društvenom smislu. One su usko povezane sa običajima, duhovnošću i političkim životom stanovnika Caribrodskog kraja i daju nam izuzetno živu sliku kulturnog i društvenog života grada pre više od stotinu godina.

Sačuvani originali ove periodike nalaze se u Narodnoj biblioteci „Sveti Kirilo i Metodije“ i u Državnoj agenciji „Arhiva“ u Sofiji, a pristup ovim izdanjima je otežan birokratskim procedurama, čak i za stanovnike same Sofije, pa je kreiranje digitalne biblioteke od velikog značaja za očuvanje kulturno-istorijske tradicije grada.

Zahvaljujući ovom projektu, svi koji se interesuju za istoriju Caribroda i okoline imaće neograničen pristup digitalnoj arhivi pomenutih izdanja, što će s druge strane proširiti mogućnosti za potpunije i sveobuhvatnije izučavanje istorije i razvitka Caribroda u periodu od oslobođenja od Turaka, pa do 1919. godine.

Digitalna biblioteka sadrži i bibliografske opise i detalje na bugarskom i srpskom jeziku i predstavlja samo prvi korak u stvaranju obimnijeg i sveobuhvatnijeg projekta digitalne arhive “Stari Caribrod“ koja će, osim novina i časopisa, sadržati i stare fotografije, dokumenta, razglednice, knjige, multimediju…
 

Autor:
A.K.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.