U četvrtak, 18. aprila od 19 sati posetioci će u Galeriji Srbija u Nišu moći da pogledaju izložbu fotografija “Ranohrišćanska nekropola iz drugog ugla”.
Autor fotografija nastalih prilikom arheoloških istraživanja fabrike Beneton tokom 2012. je Zoran Radosavljević Kiki.
– Želja mi je bila da prikažem istraživanja iz sasvim drugog ugla. Prikazan je proces rada i grobne konstrukcije koje na terenu retko možete da uočite – kaže Radosvljević.
Prilikom istraživanja, kaže autor, pronađeno je 75 grobnih celina među kojim se izdvaja dvadeset zidanih grobova, trinaest grobnica i dve izuzetne kripte sa mauzolejima, ali i pored toga najveći deo ove nekropole bespovratno je uništen širenjem grada.
Najveći broj grobnih celina, kako je rečeno, pronalažen je slučajno prilikom izgradnje objekata i infrastrukture, a ova ranohrišćanska nekropola u Jagodin mali jedna je od najvećih u ovom delu Evrope.
Kurator izložbe je, kako je rečeno, arheolog Toni Čerškov, a biće otvorena do 15. maja.
Ulaz je slobodan.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Nišlije će se uveriti da kajron, koji emituje RTS povodom 1700 god. Milanskog edikta sadrži Hristov monogram iz VI veka (Sirija) i glavu St.Cara Konstantina sa Palate konzervacije iz Rima, umesto naših lokalnih motiva, koji Niš vezuju za ranohrišćanski period i Konstantina.