NIŠ – Na današnji dan 2008. godine u 73. godini života preminuo je od posledica infarkta kralj romske muzike Šaban Bajramović.
Šaban je snimio 20 albuma i oko pedeset singlova, a napisao i komponovao više od sedamsto pesama. Njegovo izvođenje pesme „Đelem, đelem“ izabrano je za himnu svih Roma. Na lični poziv Nehrua i Indire Gandi nastupao je u Indiji, gde je zvanično proglašen za kralja romske muzike.
Magazin „Tajm“ ga je proglasio za jednog od deset najvećih bluz pevača na svetu.
Na inicijativu predstavnika Nišville jazz festivala, spomenik Šabanu Bajramoviću je otkriven 12. avgusta 2010. godine na obodu amfiteatra na nišavskom keju, kod Doma mladih. Bronzana bista, rad akademskog vajara Vladana Ašanina, visoka je dva metra i teška 600 kilograma. Prikupljanju sredstava za podizanje spomenika su se tada pridružili i Goran Bregović, Ljubiša Samardžić, Zoran Živković i gradonačelnik Niša Miloš Simonović.
Novembra 2008. godine u Sava Centru je održan koncert „Prijatelji Šabanu“ na incijatuvu Ministarstva kulture, u organizaciji Nišville jazz festivala i pod pokroviteljstvom predsednika Srbije Borisa Tadića.
Iako je Skupština grada donela odluku o dodeli promeni naziva ulice Južni bulevar u Bulevar Šabana Bajramovića, u toj ulici još nema table sa imenom pokojnog umetnika.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Nikad da je i ne bude! I ovo ruglo od statue da prenesu na neko prigodnije mesto.
Сигурно да има много Срба Нишлија који су заслужили споменик у своме граду…
Kao na primer?
Saban Bajramovic je legenda svetskoga glasa, i svaki normalan grad u svetu bi se ponosio takvom velicinom. Doduse, posvuda ima ljudi suzene svesti; ja sam cuo da se takvi protive postavljanju spomenika Reju Carlsu u „cuvenom“ Albaniju u Dzordziji (americka drzava koja nije Gruzija, iako se na engleskom isto zove) jer je bio crnac.
ne ali isto tako mora da se prizna da je saban hard core pevac romske folk muzike.. tek pre 10 godina ga ivan blagojevic provalio.. i sad se forsira neka sabanova jazz dusa.. i senzibilitet.. mislim da je saban jako talentovan..ali isto tako forsiranje sabanove soul & jazz strane je malo preterano..
Saban je bio odlican pevac.. neka mu spomenik pored nisave i neka mu je laka zemlja.. samo Nis mora da vodi racuna o svom kulturnom identitetu ..o svojim ljudima i da ne dopusti da redukujemo grad na Sabana ovakvim debatama.. saban ima svoje mesto u nasem gradu ..ali nije on sve sto Nis ima..
Kao na primer Djokica Stankovic.