Na današnji dan 1189. godine, Veliki župan Stefan Nemanja ugostio je u Nišu nemačkog cara, Fridriha Barbarosa, na njegovom proputovanju kroz Srbiju u Trećem krstaškom ratu.
Dvojica državnika sastali su se u porti Pantelejske crkve. Tom prilikom potpisan je i prvi međudržavni ugovor između Srbije i Nemačke, koji mnogi istoričari smatrajuprvim srpskim međunarodni, sporazumom.
Ipak, pojedini istoričari navode da je sporazum potpisan u „Latinskoj“ crkvi, iznad sela Matejevca, nedaleko od Niša.
Tom prilikom Barbarosa je Nemanji ponudio i vojni savez protiv Vizantije, što je ovaj odbio.
U čast 800 godina od tog susreta u centru Niša, 1989. godine podignut je i spomenik na kome je na srpskom i nemačkom jeziku ispisano „Prvi srpsko-nemački međunarodni sporazum sklopili su u Nišu Veliki župan Stefan Nemanja i 27. jula 1189. godine i car Fridrih Barbarosa“.
Prema istorijskim izvorima, prilikom ovog susreta Stefan Nemanja i srpska delagacija jeli su koristeći viljuške, dok su Barbarosa i njegove vojskovođe jeli rukama. Navodno zbog toga i sam spomenik predstavlja viljušku.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Sramota je da se niko iz aktuelne vlasti nije ovog setio. A i Nišliju među njima treba svećom tražiti.
Viljušku i ostali pribor u Srbiju je donela Jelena Anžujska, više od pola veka kasnije. Misli se valjda na onu drugu legendu o srbskoj kulturi, da se Nemanja potpisao, a Fridrih stavio palac?
Šta predstavlja spomenik, to samo vajar zna, ali i laik vidi da predstavlja primer lošeg lociranja. Nije mu mesto ispred Banovine, već na teritoriji GO Pantelej.
o viljuskama i rukama-sve je to tacno,lepo… ali od nostalgije se ne zivi,gde su oni a gde smo mi?svake godine,u ovo vreme,papagajski ponavljamo tu cinjenicu,a da smo ,bar,1/10-ina nemacke u svemu!
Spomenik nije u obliku viljuske nego u obliku krune! O tome su pricali i istoricari…
Jel to ono kada su ovi iz EU krenuli u pljačku Vizantije? Jel to ono vreme kada su Pariz i London imali po desetak hiljada stanovnika a Carigrad ili Konstantinoplj preko milion? Jel to ono vreme kada.
Jest’ to je to vreme. I? Sta s tim? Jasno mi je da ste vi sto niste izasli iz zemlje skloni da negirate napredak, ali on se desava nezavisno od vas.
@Nikola
Ovo može biti veoma poučno i korisno za ispravno rasuđivanje:http://www.youtube.com/watch?v=fQ02TEfgIyY
A što se tiče mog izlaska iz Zemlje,obišao sam skoro pola Evrope ali činjenice su takve.
Nekada su dolazili monarsi,sada Koreanci,Kinezi…,kakav svetac takav i tropar !
Bio sam preko 10 puta u Kini i dva puta u Koreji. Ono sto sam tamo video, trebace nam 1000 godina da dostignemo. Ne razumem sta si hteo da kazes spomenjujuci ove dve jake ekonomije?!
u medjuvremenu smo uspeli da unistimo sve kulturno i napredno na ovim prostorima, i gde su oni sada, a gde smo mi
Jeste da su jeli viljuskama ali nismo mi to izmislili vec preuzeli od Vizantije, kao uostalom i sve ostalo.
Аутор овог изузетног споменика је познати нишки архитекта Јован Мандић. За све недоумице око споменика требало би се, био би то чаршијски ред, обратити њему лично.