Niški simfonijski orkestar nabavlja aprila novu harfu, tubu i dva timpana, a prema rečima direktorke Vesne Bratić, Grad bi za to trebalo da plati oko 11.000 evra. Međutim, orkestar zasada nema harfistu ni tubistu, a kako kaže direktorka, neizvesno je kada će primiti nove članove koji bi svirali ova 2 instrumenta.
Novu opremu, objašnjava Bratićeva, nabavljaju preko projekta sa bugarskim gradom Vidinom, u kome bi Simfonijski trebalo da učestvuje sa 15 % novca. Međutim, Grad je preuzeo na sebe projekat, jer ova ustanova nema para da sama plati učešće. Od 150.000 evra kolika je njegova vrednost, dodaje, polovina je namenjena niškom Simfonijskom, pod uslovom da učestvuje sa 11.000 evra.
Zahvaljujući tome simfoničari će po prvi put imati harfu i tubu za koje će iz gradske kase biti izdvojeno manje novca nego što zaista vrede na tržištu.
Međutim, osim što orkestar nema muzičare koji bi ih svirali, za ove instrumente se, dodaje Bratićeva, ni ne školuju na niškom Fakultetu umetnosti.
Nemamo ni ko da svira na njima, nisu primljeni, ali nadam se da ćemo kada stignu instrumenti dobiti i harfistu i tubistu. Mislim da ih u Nišu nema, ali nema veze, ima ih u Novom Sadu i Beogradu – kazala je Bratić.
Ipak, ona nije mogla da precizira ni kada bi orkestar mogao da primi dodatne članove iz nekog drugog grada, koji bi mogli da sviraju na novim instrumentima.
Sada je zabrana zapošljavanja, ja ne mogu da vam kažem hoće li biti zapošljeni novi muzičari i kada će biti. Sigurno će biti, ali kada i kako to ne mogu da kažem. Važno je da orkestar ima svoje instrumente. Imamo i horne i dva kontrabasa i trube naše, koje muzičari iznajmljuju, ali mnogi naši gudači sviraju na svojim instrumentima – dodala je direktorka Simfonijskog.
Kako bi Nišlije mogle da uživaju u zvuku harfe i tube, ove instrumente će svirati muzičari koje Simfonijski unajmljuje za koncerte.
Ispomažući muzičari budu po 2 do 3 dana ovde sa nama i sviraju. Mi nemamo ni drugi fagot, ali imamo ispomažućeg muzičara koji dolazi da svira. Svirali smo i sa harfom kada smo imali para da platimo, a zamenjivali smo je drugim instrumentima, snalazili smo se tako. Međutim, ipak je prava harfa kvalitetnija – objašnjava Vesna Bratić.
Harfa i tuba su, objašnjava, specifičniji instrumenti koji se sviraju uglavnom u operama i baletima, ali ih ima i u programu Simfonijskog orkestra.
U okviru prekograničnog projekta, juna bi, kako su ranije najavili, trebalo i da organizuju koncerte sa vidinskom filharmonijom u Nišu, Zaječaru, Vidinu i još jednom bugarskom gradu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Pa sviraće na tubi, harfi, panovoj fruli, trianglu…. isto onako kao što su svirali i na „novom“ klaviru Stenvej koji je grad Niš papreno platio
Kako , be nema ko da svira ?
Će zaposle nekog SNS-ovca a oni su , dao Bog, „muzikalni“ !
Banana pokloni Ljubi pastirsku frulicu,mogo bi da se ubaci u orkestar,i Nimus je otvarao!
Za ova dva instrumenta mogli bi Drvar i Iljadarka da se edukuju,po ubrzanom ,vecernjem,kursu.
Свевишња гђа Братић пребираће по харфи у тренутцима инспирације и меланхолије док запослени бацају латице цвећа на све стране…. биће као у рају у симфонијском.
Kupiš instrumente pa ma kakvi da su nemaju rok trajanja,
ne valja,
ne kupiš instrumente opet ne valja,,,
Dva Srbina tri mišljenja,,,