I Slovačka će čuti o niškom rokenrolu

Maksa
Marijan Cvetanović, jedan od autora dokumentarca

Nakon što su nišku rokenrol scenu već predstavili u gradovima Srbije i regiona, autori filma „Mi plačemo iza tamnih naočara“ učestvovaće od 11. do 15. juna na Festivalu dokumentarnog filma u Košicama.

Tako će ovaj film, sačinjen od razgovora sa više od 70 muzičara i poznatih Nišlija snimljenih na oko 50 lokacija, prvi put biti prikazan u nekoj državi van našeg govornog područja, i to u gradu koji je ove godine evropska prestonica kulture. Slovačka publika će saznati sa kojim problemima su se sve članovi niških bendova suočavali nekad, a šta je to što mlade muzičare pokreće ili usporava danas.

Jedan od dvojice autora Marijan Cvetanović, pre odlaska u Košice, ispričao je kako jedna lokalna priča može da ostavi jak utisak čak i na one koji su i prostorno i vremenski udaljeni od nje.

Vaš film je, osim u Nišu, do sada prikazivan na Mokroj Gori, u Beogradu, Zaječaru, Prokuplju, Bačkom Petrovcu, Vinkovcima, Velikoj Plani i Splitu. Kako je reagovala publika?

– Na film reaguju oni koji su bliski muzici, subkulturi i filmu. U regionu to su uglavnom bili oni koji su rođeni pedesetih i šezdesetih godina, tako da dobro pamte osamdesete koje su zlatno vreme rokenrola u SFRJ. Film se u najvećoj meri bavi tim periodom, pa je logično da je privukao jugo-nostalgičare. U Srbiji je film „pogodio“ mahom mlađe.

Na kakve je sve reakcije javnosti naišao ovaj dokumentarac?

– Izostala je ozbiljnija kritička reakcija jer film još nije dostupan na internetu. Ona će uslediti kada film „aploudujemo“, a nema mogućnosti da to uradimo sve dok sa njim učestvujemo na festivalima takmičarskog karaktera.

Šta očekujete od projekcije u Košicama?

– Prva projekcija van Jugoslavije i to nije mala stvar za niški film. Svako gostovanje ovakvog filma je veliki uspeh  za grad. Njegova specifičnost je što ga dobro percipiraju i oni koji nisu upoznati s našom muzičkom scenom.

Kako ste došli na ideju da napravite ovakav film? 

– Ovo je jedan altruistički pokušaj da se kultura grada Niša pozicionira na regionalnoj sceni Balkana. Sastoji se od brzih kadrova tako da se se film može doživeti kao slikovnica grada. A film je i mala odskočna daska za nas kao autore. 

Razgovarali ste sa 70 muzičara i onih koji je vole. Kako oni sami mogu da poprave svoj položaj i podstaknu rokenrol u Nišu da opet zaživi?

– Autori moraju mnogo toga da žrtvuju da bi muziku predstavili što kvalitetnije u regionu. I oni za koje se čini da su uspeli, kao što su na primer „Eyot“ ili „Plastic Sunday“, grcaju u problemima. Pitanje je koliko mogu individualno i na mikroplanu da učine. Rokenrol mora da izađe iz garaža i malih klaustrofobičnih prostora. Fali lucidnosti, da se svira i u podne, preko dana, u halama, na krovovima… Grupisanjem scene moglo bi da se napravi nešto. Da se stvore menadžerske agencije, ide na turneje. Prošlo je vreme kad su svirači radili sve sami, jer tako troše previše energije. To nije ništa novo, tako se radi u Americi. Naši ljudi jesu kreativni, ali inertni, lenji. Bez ozbiljne ekipe koja će raditi na projektu zvanom „bend“ nema jasne budućnosti.

Kakvi su uslovi u Nišu za snimanje dokumentaraca?

– Nadam se da će u narednom periodu dosta naših sugrađana praviti igrane i dokumentarne filmove. BIlo kakav dokument koji na interesantan način reprezentuje grad može biti interesantan ljudima sa strane, može direktno da poveća turistički potencijal. Nije dovoljno samo praviti jednovešernju manifestaciju koje dođu i prođu. Potrebno je ostavljati zapise o vremenu da bi i generacije koje dolaze učile od svojih predaka. Shodno tome, grad bi morao da više ulaže u filmsku produkciju jer ona može predstavljati razglednicu grada.

Film „Mi plačemo iza tamnih naočara“, nazvan prema pesmi niškog kultnog sastava „Dobri Isak“, nastaviće festivalsku turneju. Biće 28. juna prikazan u Majdanpeku, u septembru na Jahorini, a nezavisne premijere imaće i u Sarajevu i Skoplju. 

Njegovi autori Velimir Stojanović i Marijan Cvetanović organizovaće u Nišu sledećeg meseca tribinu o problemima rokenrola na kojoj će govoriti filmski i muzički kritičari i sociolozi, a zatim će biti organizovana još jedna projekcija za nišku publiku.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

3
  1. Profesore Makso EYOT ne grca u problemima i nije iz te price, o kojoj si ovde vidim govorio, oni su to sami nebrojano puta do sad potvrdili – NEMA PLACA IZA TAMNIH NAOCARA!
    🙂
    Vidimo se u Slovackoj!

  2. Baš tako. Kokanje iza tamnih naočara, koje zatanjuju i krive sliku sveta. Kukanje malo i na internacionalnom nivou. A što se tiče kritike filma: odličan. Bar tako kažu drugari autora, a ostali ćute.

    • Ako je dokumetarni film filmski žanr koji ima za cilj da dokumentuje stvarnost,u pomenutom „filmu“ se ne prepoznaje kategorija „filmski jezik“ i implicitno dokazuje manjak filmske veštine autora

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.