Iako joj je zaveštana, Biblioteka još bez Jeronimove kuće

autor: J.Canić
kuca vladike jeronima2
Kuća vladike u samom centru grada ostavljena u amanet Biblioteci; foto: JV

Šezdesetšest godina nakon što su joj nacionalizacijom oduzeti plac i zgrade, koje joj je testamentom 1894. godine ostavio vladika Jeronim, niška Narodna bilioteka “Stevan Sremac” još se bori da ovu zadužbinu povrati.

Plac od blizu 1.000 metara kvadratnih i kuću u nekadašnjoj Dvorskoj, sadašnjoj Jeronimovoj  ulici broj 1, niški episkop Jeronim zaveštao je Narodnoj biblioteci sa željom da ona bude osnovana.

Sve stvari, novac, kuća, kao mebl novi sa velikim ormanom i ormančićem za pisma, sa dva velika ogledala, minderlukom, crnim kabinetom, kredencom, astalima i pokrivačima pripada Narodnoj biblioteci, kao i gvozdena umivaonica sa gvozdenim stolom – napisao je vladika u svom testamentu.

odlukaiz1903
Rešenje Prvostepenog suda niškog da se kuće i plac daju Biblioteci; foto: JV
Kako je episkop niški ostavio deo svoje imovine i novca i drugima, nakon imovinsko-pravnih sporova 1903. godine Sud donosi rešenje da se obe kuće i dvorište ustupe “za cilj obrazovanja Narodne biblioteke”. Godinu dana kasnije u njegovoj kući se otvara Prva javna biblioteka u Nišu.

Direktorka Biblioteke “Stevan Sremac” Sonja Šuković objašnjava da je u zadužbini vladike Jeronima biblioteka radila do 1948. godine kada je poplavljena.

Poplavljeno je preko 2.000 knjiga, a zgrada je pretrpela velika oštećenja, pa je biblioteka morala da se privremeno preseli. Međutim, to privremeno traje više od 60 godina – kaže Šukovićeva.


presuda1994
Sud presudio 1994. godine u korist niške biblioteke; foto: JV
Porodice u zadužbinu došle nacionalizacijom

I dok je, silom prilika, biblioteka bila izmeštena iz Jeronimove ulice, krenula je nacionalizacija. Komunistička vlast je 1949. godine uselila 7 porodica u prostor zadudžbine.

Tek 1994. godine Biblioteka je tužila državu i Grad Niš da je potpuno bespravno vlasništvo Biblioteke dato ljudima na korišćenje. Iste godine doneta je presuda kojom se utvrđuje pravo svojine Narodne biblioteke nad zgradama u Jeronimovoj 1 – objašnjava Šukovićeva.

Na osnovu te presude Skupština Grada Niša donela je odluku o izuzimanju od otkupa stanovova, što praktično znači da je taj prostor nemoguće kupiti.

Porodice koje su tu useljene imale su pravni osnov za to, odnosno ugovore o korišćenju, ali im je ugovore dao Grad koji nije vlasnik tog prostora, već je Biblioteka vlasnik, tako da ti ugovori nisu valjani – ističe direktora niške Biblioteke.


Uskoro tužbe za iseljenje

Direktorka Sonja Šuković ističe da problem sa porodicama koje žive u zgradama koje je vladika ostavio Biblioteci ne može da se reši dok ih Grad ne iseli i ne obezbedi im adekvatan prostor.

kuca vladike jeronima8
Zgrada velikog kulturnog značaja oronula; foto: JV

Niko od ranijih direktora nije želeo da pusti tužbe za iseljenje tih porodica, ja ću to učiniti jer to shvatam kao zakonsku obavezu – najavljuje Šukovićeva.

Kaže, ne zna kako će to dalje teći, pošto to zavisi od suda, ali napominje da je važno krenuti u “rasplitanje te dugogodišnje pravne zavrzlame”.

Pored toga, u toku je i 5 sudskih sporova u kojima te porodice tuže Biblioteku i žele da otkupe stanove, bez obrzira na odluku Skupštine da su oni izuzeti od otkupa. Nijedan od tih sporova nije dobio svoj epilog.


Zgradi preti urušavanje

Kao Prva javna biblioteka u Nišu, zgrada koju je zaveštao vladika Jeronim proglašena je 1994. godine odlukom Vlade za spomenik kulture.

Ona zaslužuje zaštitu na najvećem nivou. Nažalost, zgrada je oronula i srušiće se ukoliko se vrlo brzo ne preduzmu neki konkretni koraci – upozorava direktorka niške biblioteke.

kuca vladike jeronima7
Sudski sporovi nikako da se razreše; foto: JV
Najavljuje da će, kada im bude vraćena kuća, tražiti podršku Ministarstva kulture za obnovu i adaptaciju.

Plan je, kaže direktorka, da se u zadužbinu preseli Zavičajno odeljenje koje sakuplja knjige i monografije o Nišu, kao i dela niških autora, kao i da taj prostor bude iskorišćen za spomen-sobu Stevana Sremca.

Autor:
J.Canić

Slični tekstovi

Komentari

3
  1. Најзад да неко покаже интересовање да се реши вишедеценијски проблем.Подршка директорки.

  2. Породице које су ту усељене имале су правни основ за то, али им је угивире дао Град. А чија је библиотека, ко ју је основао? Тај исти Град и ком. власт. Одакле им простор у коме раде, да ли су га купили или наследили? Како нам кад одговара!

  3. Oficirski dom i kuću Vladike treba dati muzeju, koji ima biblioteku i zaostavštinu S. Sremaca i B. Miljkovića. Na ovaj način bi se potrebe Grada i muzeja najbolje rešile.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.