Iako je arhitekta Ivan Redi nameravao da čitavu kućnu biblioteku, sa preko 3.000 naslova iz svog doma u Gracu, pokloni Univerzitetskoj biblioteci “Nikola Tesla” u Nišu, u toj nameri je uspeo tek delimično. Dve trećine knjiga zbog birokratske procedure nije prošlo carinu.
Propisi su takvi, kaže Redi, da pri uvozu knjiga iz Austrije u Srbiju sve knjige moraju da se popišu, a pošto se radi o velikom broju naslova, tvrdi da je to gotovo nemoguć posao.
Kada bih uzeo da otpakujem sve kutije, pa da uzmem da popisujem sve knjige i onda da ih ponovo pakujem, ni 2 života mi ne bi bili dovoljna za to. Tu, prema mojoj proceni ima preko jedne tone knjiga i časopisa iz oblasti arhitekture – kaže Redi.
Redi je istakao kako je 14 kutija punih knjiga, koje je uspeo juče da pokloni Univerzitetskoj biblioteci “beznačnajno” u odnosu na preko 2.000 knjiga i časopisa koje su ostale u Gracu.
Među publikacijama koje su ostale tamo ima i tako retkih rekih izdanja, koja se ne mogu pronaći ni u austrijskim bibliotekama – ističe arhitekta.
U Carini su novinarima Južnih vesti potvrdili da je za knjige koje Ivan Redi želi da donira, potrebno da prilikom ulaska na teritoriju Srbije dostavi specifikaciju robe sa tačnim opisom, nazivom i autorima dela, kao i ISBN brojevima. Međutim, pošto se radi o donaciji, u Carini ističu da bi ovakva roba bila oslobođena naplate carine i drugih uvoznih dažbina i taksi.
Redi navodi da veruje da će ipak uspeti da reši taj problem, jer, kako kaže, uvek radi “sa ljudima koji hoće, a ne sa onima koji neće” i da će u potpunosti sprovesti u delo ideju nastalu još pre nekoliko godina, sa namerom da “podeli svoje znanje sa drugima”.
Direktor Univerzitetske biblioteke “Nikola Tesla” Zoran Živković u obraćanju medijima istakao je da ova ustanova već 10 godina ne dobija novac od Ministarstva prosvete za kupovinu knjiga i časopisa.
Već desetak godina Biblioteka bogati fondofe isključivo zahvaljujući ljudima kao što je gospodin Redi i brojnim institucijama koje imaju razumevanja za našu situaciju, pa nas pomažu. Uz njihovu pomoć uspemo da prikupimo i do 2000 naslova godišnje – kaže direktor.
Ipak, kaže Živković, analize koje su vršene unutar Biblioteke, pokazuju da upravo knjige iz oblasti građevinarstva i arhitekture te koje fale studentima.
Zato je ovaj poklon gospodina Ivana Redija izuzetno značajan, jer će popuniti jednu prazninu u strukturi našeg fonda – navodi Živković.
Podsetimo, arhitekta Ivan Redi koji je godinama živeo u austrijskom gradu Gracu, poslednjih godina poznat je po dobričinstvima prema Nišu i Nišlijima, a poslednje u nizu bilo je idejno rešenje za izgradnju skloništa za humanitarku Marinu Adamović.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Kakve knjige , gos-n Redi ,samo „zvona i praporci“ trebaju našem narodu!
Da ste , gos-n Redi , organizovali „Burekdžijadu“ ,“Belmužijadu“ i Niški „Bemus“ – možda bi Vaše ideje i našle uporište u narodu , ovako… vidite i sami da nam knjige ne trebaju !
Da ste odštampali diplome i uverenja o doktoratima, prošli bi na carini !
Niski „Bemus“ vec postoji, zove se „Nimus“ i ima dugogodisnju tradiciju, vrlo kvalitetne izvodjace i pociva na abnormalnom entuzijazmu niskih simfonicara koji se, u postojecem sistemu vrednosti, granici sa mazohizmom. Ne vidim na koji nacin si uspeo jednu takvu kulturnu manifestaciju uspeo da dovedes u istu ravan sa burekom i belmuzem?
Браво,цела истина.Тако сте лепо објаснили и то је то.
г.Реди је ВЕЛИКИ ГОСПОДИН,хоће човек да покрене овај град,али не вреди а и нема истомишљенике.
mislim da bi popisivanje knjiga za donaciju moglo da obavi desetak volontera sa Arhitektonskog fakulteta za par dana i tako otkloni carinske smetnje. Razmislite o tome
Marko, ne treba izgubiti iz vida da se taj veliki kontingent knjiga nalazi zapakovan u Gracu. Ne mogu da verujem da bi studenti sa Arhitektonskog fakulteta u Gracu želeli da rade tako nešto.
Господине Реди, не одустајте! Једно велико хвала од Нишлија!
#Marko: Логика типична за мозгове који функционишу захваљујући линку ка државној цуцли. Нека се народ прилагоди инертној бирократији, али бирократe не будите.
До сада се ефикасним показала пракса
/1/ тотално изгладњивање малигних ћелија
/2/ одстрањивање малигнитета од здравог ткива.
У свим осталим случајевима- исход је леталан по организам.
Размислите о томе, ако малигнитет није паралисао мозак.
г.Реди све то што чините за град Ниш је јако лепо.Схватите да смо ми такви људи који само воле трачеве,власт,кафане,смицалице,курвалук и књиге које ми имамо служе само да украсе регал,комоду.Па и сами видите ко нам је ко у граду.
Велико хвала вам,,,,,
Svetozare. Svaka vam cast na komentaru.
Ivan Ljubic Poštovana redakcijo, poštovani gospodine Redi, ako vam treba bilo kakva asistencija u vezi carinjenja i pribavljanja dozvola ili bilo kakve pomoći, molim vas da mi se obratiie, u konkretnom sličaju je napravljena velika greška. Biće mi čast i izuzetno zadovoljstvo da pomognem. Moje podatek imate preko FB
@ Ivan Ljubić : Čudi me da nisi dobio minuse …