Izložbu skenova dokumenata iz lične arhive generala ruske i srpske vojske Mihaila Črnjajeva “Povratak generala – 145. godišnjica dolaska ruskih dobrovoljaca”, autora prof. dr Alekseja Timofejeva, Vranjanci će moći da pogledaju od petka, 11. pa do 18. februara u izložbenom prostoru Pozorišta “Bora Stanković”, a njeno otvaranje planirano je od 18 sati.
Kako navode organizatori, skenovi dokumenata, ilustracija (fotografije, karte i litografije) čuvaju se u Odeljenju pisanih izvora Državnog istorijskog muzeja u Moskvi, a izložba je dopunjena i ilustracijama iz privatne zbirke ruske štampe, čiji se primerci mogu videti u originalu i u obliku skenova.
Izložba opisuje događaj bez presedana u istoriji ruskog naroda. Tada se prvi put pojavio fenomen vojnog dobrovoljstva, koji je, uprkos težnjama države, podržan od građanskog društva, istaknutih predstavnika vojne, poslovne i naučne elite. Lična zaostavština vođe ruskih dobrovoljaca, generala ruske i srpske vojske Mihaila Černjajeva, predstavlja okosnicu izložbe posvećene ovom važnom jubileju – navodi se u najavi Istorijskog arhiva Srbije.
Organizatori su Grad Vranje, Ministarstvo kulture Srbije i Rusije, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, istorijski muzej Srbije, Državni istorijski muzej Rusije, Ruski centar za nauku i kulturu “Ruski dom” u Beogradu i Bibilioteka “Bora Stanković” iz Vranja.
Za dan otvaranja izložbe odabran je 11. februar, dan kada je 1901. godine u Beču preminuo kralj Milan Obrenović, oslobodilac Vranja
Kako je najavljeno iz Grada, u petak će i ruska delegacija boraviti u Vranju i planiran je obilazak spomenika “Kubajskoj kozačkoj diviziji” u Korbevcu i generalu-majoru Vasiliju Longvinovu na Šapranačkom groblju, kao i “Ruskog kutka” u Gimnaziji i Saboran hrama Svete Trojice.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Похвално је што сте објавили ову лепу фотографију као и вест о изложби.
Наслов би био знатно јаснији у овом облику : “ Изложба о 145. годишњици доласка руских добровољаца у Србију се одржава у Врању”.
Све најбоље!