Kako je kralj Milan Obrenović krajem 19. veka putovao na Istok vozom, brodom, poštanskim kolima, jašući na konju, logorovao u pustinji i susretao mnogobrojne ličnosti, od sultana u Carigradu, carigradskog i jerusalimskog patrijarha, do beduina i maronita – prikazuje izložba „Put na Istok kralja Milana Obrenovića: hadžiluk i kultura Orijenta na srpskom dvoru“ koja će biti otvorena u sredu, 4. septembra u 13 sati u Galeriji Sinagoga u Nišu.
Osnovna ideja i inspiracija za nastanak izložbene postavke proistekla je, kako navode iz Narodnog muzeja Niš, iz knjige ađutanta kralja Milana Obrenovića i njegovog saputnika na putovanju na Istok 1889. godine, pukovnika i docnijeg generala Mihaila Rašića, koju je on pod nazivom „Sa Nj. V. Kraljem Milanom na Istoku“ objavio 1891/1892. godine.
Ključna izložbena polazišta obuhvataju ličnost Milana Obrenovića, njegovu abdikaciju i motive za putovanje u Svetu zemlju, duhovni preobražaj koji je doživeo na Hristovom grobu, percepciju diskursa Orijenta u srpskoj sredini i njegove uticaje na oblikovanje dvora i dvorske kulture u Kraljevini Srbiji krajem HІH i početkom HH veka – navodi se u opisu izložbe.
Milan je, ističu, nakon niza burnih događaja u javnom i privatnom životu, pod pseudonimom grof od Takova“ krenuo na hadžiluk u Svetu zemlju, sa usputnim zadržavanjem u Carigradu, Bejrutu i Damasku.
Ovo putovanje kralja odvijalo se u vremenskom periodu od 17. marta do 13. juna 1889. godine, prema starom kalendaru.
Autori izložbe su Snežana Cvetković iz Muzeja u Smederevu i Dejan Vukelić sa Matematičkog instituta SANU-a.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Znaci bez aktivnig ucesca i znanja Narodnog muzeja Nis. To iritira Grad i necemo insistirati na gradnji nove zgrade muzeja.