Arhivska dokumenta i fotografije koja svedoče o borbi za oslobođenje, ali prikazuju i okupaciju zemlje, sudbinu zarobljenika u nemačkim logorima i stradanja civila – deo su postavke pod nazivom „Ratna slika Srbije u Drugom svetskom ratu“. Ovu izložbu će posetioci u Nišu moći da pogledaju u Galeriji „Singagoga“, a otvaranje je u četvrtak, 25. marta od 13 sati.
Iz Narodnog muzeja pozivaju na izložbu na kojoj će biti prikazane fotografije i dokumenta iz 30 fondova i zbirki koji se čuvaju u 13 institucija kulture iz 7 gradova Srbije.
Dodatak je i „Propagandna umetnost u decenijama posle rata“, odnosno eskponati iz umetničke zbirke Doma Vojske Srbije u Beogradu, navode iz Muzeja, gde će posetioci moći da vide dela Đorđa Andrejevića Kuna, Dušana Gakovića, Stevana Dukića, Save Sandića, Ota Loga i drugih.
Arhivska dokumenta i fotografije faktografski oslikavaju delovanje jugoslovenskih partizana i borbe za oslobođenje zemlje, uspostavljanje odnosa jugoslovenske narodnooslobodilačke vojske i Crvene armije i njihovu zajedničku ulogu u oslobađanju okupirane teritorije Srbije, ali, s druge strane, oslikavaju i okupaciju zemlje, sudbinu izbeglica i ratnih zarobljenika u nemačkim logorima, stradanje civilnog stanovništva – dodaju iz Muzeja.
Autori izložbe koja će biti prikazana u Nišu su, kažu, Mirjana Mraović, Nataša Milošević Dulić, Jasmina Nikolić i Dragana Miloradović, a zajednički je projekat Istorijskog arhiva Požarevac, Vojnog arhiva, Vojnog muzeja i Medija centra „Odbrana“.
Muzeološku postavku uradio je Vuk Obradović a Jelena Knežević prezentovala je dela iz umetničke zbirke Doma Vojske Srbije u Beogradu. Organizatori izložbe ispred Narodnog muzeja Niš su kustosi Ivana Gruden Milentijević i Nebojša Ozimić – navode.
Otvaranje je sutra od 13 sati u Sinagogi, a postavka će biti dostupna do 2. maja i ulaz je besplatan, ali je neophodno nošenje maske i poštovanje distance.
Radno vreme Galerije Sinagoga je od 12 do 18 sati od utorka do petka, vikendom od 10 do 15 sati.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Lepo
Ozimić, univerzalni istoričar koji se razume od paleolita do satelita, od Noja do AVNOJ-a… Da nije to malo previše?
Svaka čast za izložbu.
Напокон једна озбиљна изложба у галерији Синагога после дуже времена. Честитам свим колегама који су учествовали у реализаији ове изложбе коју сам имао прилике да видим у Београду
Zbog čega je dokumentacija iz toliko ustanova ubačena u ovu izložbu, to deluje kao da neko tajno rukovodi ovim postavkama…Najblaže rečeno čudno.Ali u Srbiji sve može, pa i da se spomenici otvaraju po noći. Svrha i smisao ove izložbe nije pokazana
Povodom II Sv rata, pamtimo 27 mart 1941 kada su Srbi odbili vec sklopljen mir sa Hitlerom i IZABRALI rat (Bolje rat nego pakt) – nazalost, protiv mnogo jaceg neprijatelja. Sto su ponovili 1999 god ratujuci protiv OTANa.
Danas, u miru, treba izvuci pouke i sagledati posledice tih IZBORA.