Više od 100 fotografija i 4 video zapisa koji svedoče o niškoj Tvrđavi u razdoblju dužem od jednog veka i pružaju mogućnost sagledavanja izmene njenog izgleda i namene kao i transformaciju okoline biće predstavljeno na izložbi koja se otvara u utorak 15. avgusta u 20 sati u Umetničkom paviljonu u Nišu. Izložba “Tvrđava nekad i sad – kroz objektiv savremenika” se organizuje povodom obeležavanja 300 godina niške tvrđave kao najupečatljivijeg simbola tog grada.
Niška tvrđava je simbol grada Niša i trezor celokupne njegove dosadašnje istorije koja podrazumeva dva milenijuma kontinuiranog postojanja od antičkog Naisusa, preko srednjovekovnog Nisosa, do današnjeg Niša.
Na temeljima rimskog i srednjovekovnog utvrđenja Turci su periodu od 1721. do 1723. sagradili sadašnju Tvrđavu koja je nepravilnog poligonatnog oblika i obuhvata potvršinu od 22 hektara. Danas je Niška tvrđava kulturno dobro od velikog značaja, parkovna, arheološka, kulturno-istorijska celina, muzej na otvorenom, mesto brojnih kulturnih dešavanja ali i oaza mira, omiljeno šetalište Nišlija – kažu organizatori izložbe.
Koncept izložbe je podrazumevao interakciju sa publikom odnosno saradnju između šire javnosti i Galerije SLU Niš, koja je uputila poziv svim zainteresovanima da dostave aktuelne fotografije, fotografije iz porodičnih arhiva i ličnih kolekcija ili kraće video radove inspirisane Tvrđavom.
Izložbom dominiraju tri celine, jedna se tiče neposrednog izgleda bedema, kapija i zdanja unutar kompleksa niške Tvrđave a objektivom savremenika kadrirani su različiti fragmenti ili arhitektonske celine u prirodnom okruženju. Drugu celinu čine lične i porodične fotografije intimnijeg karaktera, to su svedočanstva o životu u Tvrđavi, dokumentarna građa koja Tvrđavu afirmiše kao mesto susretanja, druženja, kulturnog uzdizanja, opuštanja. Treći segment izložbe čine fotografije umetničkog predznaka koje Tvrđavu tretiraju kao simbol ili metaforu za indirektni govor o prolaznosti, egzistenciji, budućnosti – dodaju organizatori.
Na otvaranju izložbe stručni žiri će dodeliti dve nagrade za najuspelije fotografije, a o trećoj nagradi odlučivaće publika glasanjem tokom trajanja izložbe koja će biti otvorena do 10. septembra.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
To su ribe…