Na Fakultetu umetnosti japanski umetnik Kuhačiro Nišiura predstavio je brojnoj niškoj publici najpoznatije elemente japanske kulture.
Demonstracija ikebane, kaligrafije i ceremonije mirisa bila je nalik na predavanje, a Kuhačiro Nišiura strpljivo je objašnjavao publici postupke i njihovo značenje.
– Organizovali smo niz ceremonija kako bismo kulturu Japana približili Nišu. Iskreno se nadamo da će ovo doprineti izgradnji prijateljskih mostova između naših zemalja i da ćemo i na dalje uspešno organizovati događaje u Nišu – rekao je Juširo Omori, ataše za kulturu ambasade Japana.
Ikebana, umetnost aranžiranja cveća, u japanskoj kulturi ima posebno značenje jer ovaj narod veruje da je to kuća za bogove. Zato je potrebno praviti je pažljivo i po određenim pravilima.
– Treba uživati u lepoti atmosfere. Mi se trudimo da napravimo tu posebnu atmosferu i prikažemo ono najlepše u njoj. Kroz ova predstavljanja treba videti ne samo veštinu već i atmosferu koju ona stvara – kaže Kuhačiro Nišiura.
Predstavljanje kaligrafije Nišiura je posvetio niškim studentima grafičkog dizajna, koji ovu veštinu izučavaju na fakultetu. On je objasnio da se, kada se ova veština koristi za pisanje pesama, intenzitetom boje i brzinom poteza dočaravaju i emocije i značenja reči u pesmi.
Publika je s pažnjom posmatrala i pratila svako objašnjenje umetnika, a zbog velikog interesovanja, desetak ljudi na nogama je pratilo ove ceremonije.
– Zaista je zanimljivo videti sve ovo. Zadivljuje me koliko pažnje ovaj narod posvećuje detaljima i sa kolikom smirenošću se svaka ceremonija obavlja – rekla je Dejana Ćirić, koja je posetila manifestaciju.
Ceremonija mirisa je društveni rutual, koji je ranije uglavnom bio rezervisan za najbogatije. Kroz ovaj ritual Japanci meditiraju, pročišćavaju svoje misli i telo i sjedinjavaju se s prirodom.
Ovu manifestaciju organizovala je Japanska ambasada u Republici Srbiji.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ko je boldovana Dejana Ćirić?