Deveti po redu „Dani bugarskog filma“ biće održani u Nišu od 1. do 3. marta, a kako su tema istorijski filmovi otvoriće ih ostvarenje Vreme nasilja iz 1988. godine koji je doživelo veliki uspeh na Kanskom festivalu, a prema rečima filmskog kritičara Dejana Dabića, reč je o jednom od najgledanijih filmova svih vremena u Bugarskoj.
Ovogodišnji Dani bugarskog filma posvećeni su filmovima koji se bave istorijskim temama i onima koji imaju iza sebe uspehe na velikim filmskim festivalima.
Kada smo počeli da radimo ovu reviju bugarskih filmova mi smo znali mnogo manje o bugarskom filmu. Sada posle desetak godina mnogo bolje poznajemo i savremeni i klasični bugarski film – istakao je Dejan Dabić, filmski kritičar.
Prva dva dana rezervisana su za Vreme nasilja, film poznatog bugarskog reditelja Ljudmila Stojkova. Pored istorijskih činjenica ovaj film krasi i zanimljiva glumačka postava, a jedan od glumaca je i Đoko Rosić koji je srpskog porekla.
Spektakl u sinemaskopu o prinudnoj islamizaciji sprovedenoj u dolini Rodopa. Ova saga od četiri i po sata prikazana je u Bugarskoj u dva dela, a ovaj film postavio je rekord i po broju posetilaca već u prvom mesecu prikazivanja – navode iz NKC-a.
U utorak, 3. marta, biće prikazan film Vula Radeva Kradljivac bresaka, koji je domaćoj javnosti poznat zbog ljubavne priče Radeta Markovića i Nevene Kokanove koja se desila mimo filma. Ovo je takođe istorijska priča koja prati Prvi svetski rat, a radnja se dešava u prelepom ambijentu Velikog Trnova.
Organizatori veruju da će ovaj film izazvati veliku pažnju jer ima odlične reference.
Smisao ovakvih revija je da pokaže značaj nekih kinematografija koje mi možda ne poznajemo iako su nam u susedstvu – dodaje Dabić.
Sve projekcije počinjaće u 18:30 u velikoj sali NKC-a, a ulaz je besplatan.
Dani bugarskog filma organizuju se kao uvod u obeležavanje nacionalnog praznika Bugarske, 3. marta.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Koliko ja znam, mi uglavnom imamo drugačije vidjenje istorije id bugara.
Mi imamo od svih razlicit pogled,jer smo posebni.