Nakon odgledanih 57 filmova koji su se takmičili na ovogodišnjem Nišville Movie Summit-u, nagradu za najbolji igrani film pripala je filmu Ni prvi, ni drugi iz Južne Koreje. Za najbolji ekperimentalni film proglašen je iranski Oslobođen, u zoni pritiska, dok je za najbolji dokumentarni proglašen film iz Argentine Memorija vode.
U filmu Ni prvi, ni drugi južnokorejskog reditelja So Bo-janga glavni junak prekida sve veze sa stvarnošću i istrajava u zen praksi, kako bi postigao totalno prosvetljenje.
Reditelj filma vešto, asketski, svedenim stilom, primenjuje strategiju minimalizma koja je danas, u vremenu opšte blokbasterske holivudske imperije, jedva vudljiva na velikom kino platnu – ističe žiri.
Druga nagrada, koja je dodeljena za najbolji eksperimentalni film, otišla je u ruke Irancu Hašemjanu Homaunu za ostvarenje Oslobođen, u zoni sumraka, a žiri navodi da je reč o “apsolutnom eksperimentu” ostvarenom metodom “fiksacije”.
Homaun statičnim, dugim kadrovima ne sugeriše samo odsustvo autora iza kamere, već ide i korak dalje. Postavljanjem kamere u ulogu „skrivenog voajera“ koncentriše fokus naše pažnje na duhovni potencijal slučajno oslobođenih audio-vizuelnih prizora, realizovanih u zaumnom andergraund prostoru – podzemnog metroa – kaže žiri.
Prema oceni žirija, najbolji dokumentarni film je Memorija vode argentinskog reditelja Gabrijela Alberta Pinjeira.
Delo sa očiglednim ekološkim pristupom aktuelnim pitanjima zaštite životne sredine. Pinjeirov film razvija ideju o vodi kao matičnoj supstanci univerzuma. Jedan je od retkih dokumentaraca sa jasno usmerenom eko-porukom, koja snažno upozorava na posledice degradacije životne sredine – mišljenje je žirija.
Dodeljena je i nagrada najboljem izvođaču muzike u filmu, koju je dobio italijanski reditelj Pjetro Marčelo i filmsko ostvarenje Za Lučia, koji je posvećen poznatom kantautoru i džezeru Lučiju Daliju, čije pesme, kažu iz žirija, svedoče o kulturnom razvoju Italije.
Zahvaljujući svedočenju Lučijevog menadžera i prijatelja Tobija Rigija, ali efikasnom korišćenju arhivskog muzičkog materijala, Marčelo vraća u život zaboravljenog kompozitora, pokazuje, pored ostalog, i kako je vešto interpretirao poeziju čuvenog italijanskog poete Roberta Roversija – ističe žiri.
Žiri ovogodišnjeg Nišville Movie Summit-a bili su direktor Tirana Jazz Festivala Besim Petrela, direktor Petrovac Jazz festivala iz Crne Gore Vinko Mihajlović i džez gitarista, kompozitor i umetnički direktor Jazz Factory festivala iz Bitolja Sašo Popovski.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Sve pohvale i za nove uspehe!!!