Čišćenjem terena od vegetacije kako bi se uzeli arhitektonski podaci za izradu projekta, arheolozi pirotskog Muzeja Ponišavlja krenuli su u „oživljavanje“ antičkog utvrđenja Tures na brdu Sarlah iznad Pirota.
Istraživaće se lokaliteti blizu centra grada, a reč je o ranohrišćanskoj bazilici kao i utvrđenju Tures na Sarlahu koji su prvi put ispitivani pre 30 godina, a delimično nastavljeni 2016. godine.
Arheolog Miroslav Pejić kaže da je lokalitet poprilično zarastao u vegetaciju, te se za početak krenulo sa čišćenjem rastinja.
Vidi se koliko je zarastao za nekih 3 godina, obuhvatila ga je vegetacija koja raste i u samim zidovima. Bedemi su prekriveni geotekstilom, ali vegetacija može i to da uništi. Početak projekta je da se očisti rastinje da bi mogli da uzmemo arhitektonske podatke da bi se izradio projekat – kaže Pejić.
U Muzeju se nadaju da će do kraja godiine završiti projekat koji finansira Ministarstvo kulture.
Ovo su značajni ostaci antičkog Turesa. Svrha je da ostaci budu prezentovani široj javnosti i da postanu nova turistička tačka Pirota, da se vidi da Pirot ima i ostatke antičke prošlosti u blizini samom centra grada – kaže arheolog.
Prilikom čišćenja lokaliteta već su pronađeni ostaci ranohrišćanskog nasleđa, a arheolog Milica Ilić kaže da potiče najverovatnije iz 6. ili 7.veka.
To je fragment keramike, dno lonca, na kome se vidi pečat karakterističan za period ranih Slovena – kaže Ilićeva.
Podsetimo, Ministarstvu kulture je odobrilo 2 projekta Muzeju Ponišavlja ukupne vrednosti skoro milion dinara.
Iskopavanja iz 2015. godine, koja su počela rekonstrukcijom parka kod Kalea, otkrila su da rimski Tures – Pirot nije bio samo kula motrilja, već rimski logor pomoćne legijske jedinice i svojevrsni tržni centar na putu Via militaris između Naissa (Niša) i Serdike (Sofije).
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Inace porusili ga mocni Huni.
Nije Miroslav, vec Predrag Pejic.