„Lajbah“: Cenzuru na Zapadu diktira tržište

Najsubverzivnije je danas biti najnormalniji, navodi član slovenačke grupe Lajbah Ivan Novak, jer se u aktuelnom društvu spektakla svi trude da budu posebni. Na Zapadu postoji cenzura koju diktira tržište, kaže Novak koji je sa svojim bendom nastupao u Nišu, pa zaključuje da bi Lajbahu bilo znatno teže da se probije kroz medije kada bi počinjao u ovoj eri tržišnog kapitalizma.

Ime grupe Lajbah bilo je zabranjeno u Jugoslaviji osamdesetih pod optužbama da koketiraju sa fašizmom, ali je ovaj sastav nadživeo Jugoslaviju i postao svetski brend. Novak, „alfa i omega“ grupe, ne misli da je to “pobeda Lajbaha nad svojim cenzorom”, već kaže da su oni iskoristili Jugoslaviju, na neki način, pa im je tako i pomogla.

Kroz karijeru najčešći epiteti koji su se vezivali za Lajbah bili su kontroverzni i subverzivni, a Novak navodi da je ranije bilo lakše napraviti takvu vrstu umetničkih i političkih provokacija.

Subverzija danas je veoma teška, veoma teško ju je prakticirati. I umetnička i politička subverzija mora postojat. Rekao je nekad Marsel Dišan ako rad nije subverzivan, onda to nije kvalitetan rad. Subverzija ima različite obraze i na različitim nivoima. Možda je čak najsubverzivnije biti najnormalniji jer je društvo spektakularno, živimo u spektakularnom društvu gde se svi trude da budu opaženi i posebni. Ispadne najsubverzivniji taj koji je praktički najjednostavniji, najnormalniji – kaže Novak.

Lajbah je prošle godine nastupio u Severnoj Koreji, a svoj nastup u ovoj izolovanoj zemlji ne vidi kao promociju režima Kim Džong Una, jer su, kaže Novak, oni bili uvek iznad ideologija.

Novak navodi da cenzura nije “ekskluzivna” samo za Istok, već je ima i na Zapadu, ali je “u rukavicama”.

Postoje različite vrste cenzure, najjača je cenzura koju stvara tržište, a to je najsveprisutnija cenzura. Lajbah ako bi danas počeo ne bi mogao biti to što je bio recimo osamdesetih. Ne bi mogao imati takav značaj jer te medij ne prihvaća, medij je diktiran od strane tržišta i reklama. Znamo da više manje svi mediji zavise od reklama i to je klasična tržišna cenzura koja diktira ljudima ukus, koji diktira šta će mediji objavljivat, više manje, možda neki to rade u rukavicama, ali to ti je najneposrednija cenzura – kaže Novak.

Kao što je komunizam bio utopijska formacija koja se pretvorila u distopiju, tako je i danas sa kapitalizmom, pa Novak najavljuje da ima “još puno posla za Lajbah” i njihov muzički, umetnički i društveno-kritički rad.

Lajbah je sinoć održao koncert na Letnjoj pozornici, otvorivši filmski deo Nišvila.

Više o nastupu u Severnoj Koreji, o sličnostima te zemlje i Srbije, paraleli Niša iz osamdesetih i Lajbaha, prošlom nastupu u niškom Domu vojske 2007, o svetski poznatom slovenačkom filozofu Slavoju Žižeku, o tome da li su Slovenci najveći jugonostalgičari i o vezi Lajbaha, džeza i Nišvila pogledajte u emisiji „15 minuta“.

Slični tekstovi

Komentari

6
  1. Pohvala za Zirojevica(cku)!Odlicno pripremljen intervju,bez ulagivanja i stereotipa!

  2. Laibah i Nišvil : pogledajte plakatu – zadnjica gole žene … naziv Laibah bio zabranjen u SFRJ, koje nema, ali ima fašizma, neofašizma i ustaštva… održali koncert baš 5.avgusta !!?? kažu da su iznad ideologije, a zadržali to ime…
    Grupi sa takvim imenom nije mesto kod nas, neka pevaju sa Tomsonom u CRO, ako im i tamo dozvole…

    • Sve si pogrešno razumeo. Sedi, jedan.

    • Vauuu kako si samo sve lepo povezao.verovatno i zemljotres u Indoneziji ima veze sa otimanjem Kosova.p.s.sta li bi tek rekao da je na plakatu bio go muskarac sa dodatkom sajkace.

    • @Pera pisar
      Čestitam. Ovaj komentar ulazi u najužu konkurenciju za budalaštinu godine. A samo te je par klikova i nekoliko minuta čitanja informacija o legendarnoj grupi Lajbah delilo od toga da tu bruku izbegneš!

  3. Прича се да била и Цеца – на 30 км од Ниша. Да не останеш духовно, културно и национално гладан.

    А могли се омасте и брци. Белмужијада! Чуо си ваљда?!

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.