Lekcije đacima o „Gvozdenom puku“ u galeriji Sinagoga

autor: S.J.
Muzej Toplice
Čuvena zastava "Gvozdenog puka"; foto: FB strana Narodnog muzeja Toplice

Da je više od 200 vojnika „Gvozdenog puka“ u Prvom svetskom ratu zaslužilo visoko odličje – „Karađorđevu zvezdu sa mačevima“ jedna je od zanimljivosti koju će na javnom času 19. februara u 12:30 u galeriji Sinagoga čuti đaci starijih razreda niških osnovnih škola.

Za čas istorije izaći će iz učionica i o ovoj jedinici, osim od svojih nastavnika, učiti od kustosa Narodnog muzeja u Nišu, muzeja „Toplica“ u Prokuplju i autora izložbe „Gvozdeni puk“, koja je u Sinagogi otvorena 28. januara.

Suština je da sprovedemo svoje geslo, a to je da naša deca treba prvo da upoznaju svoje nasleđe, a zatim i da na ekskurzijama uče o tuđem. Pozvali smo ih da u prvim danima polugođa dođu i čuju ono što je važno – kaže direktor Narodnog muzeja u Nišu Slaviša Popović.

Gvozdeni puk
2. pešadijski puk „Knjaz Mihajlo“ bio je puk srpske vojske tokom ratova od 1912. do 1918. godine; foto: sr.wikipedia.org
Dodaje da je ovaj javni čas jedna od strategija Muzeja da se mladi edukuju i najavio dolazak i onih koji se smatraju naslednicima čuvenih boraca iz Toplice, Jablanice i Zaplanja – III brigada kopnene vojske u Nišu.

Poziv na javni čas važi za sve, a posetioci su na izložbu, koja traje do 21. februara, dobrodošli i za dane praznika – kaže Popović.

Ovaj puk je formiran u Prokuplju 1912. godine tako što su mobilisani vojnici od 21. do 31. godine života.

Od 1912. do 1918. godine Srbija je mobilisala oko 100 pešadijskih, konjičkih i artiljerijskih pukova, ali je, kako kaže autor izložbe Petko Marjanović, samo jedan „zbog legendarne hrabrosti dobio počasni naziv Gvozdeni puk„.

Autor:
S.J.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.