Leskovački strip stigao do čitalaca u Evropi, Severnoj i Južnoj Americi

autor: B. A.
Stripovi avgust 2018 foto Marko Stojanovic
Dela leskovačkog autora može čitati i svetska publika, foto: M. S.

Na stranicama strip-časopisa iz Češke, Urugvaja i Amerike našli su se radovi leskovačkog strip-autora Marka Stojanovića, pa će tako evropska i američka publika moći da se upozna sa srpskim stripom i likovima najpoznatijeg domaćeg strip serijala Vekovnici.

Iako su mu stripovi do sada izlašli u 12 zemalja, priča stip crtač i predavač u Leskovačkoj školi stripa “Nikola Mitrović Kokan” Marko Stojanović, prvi put su mu dela objavljena na 3 kontinenta. Prvi put se, kaže, našao na stranicama antologije “Shock” rame uz rame sa svetskim autorima poput Nila Gejmena, Brajana Azarela, Majla Kerija, Marka Gungenhajma, Džima Stalina, Pola Dženkinsa i drugih.

Antologija “Shock” okuplja najpoznatija imena u istoriji svetskog stripa i velika je čast da izdanje koje “otvara” Nil Gejmen, “zatvori” strip “Job” koji sam uradio sa Ivanom Šainovićem, a govori o čovekovoj moralnosti. U antologiji su zastupljeni stripovi četrdesetak autora, a američka publika može da se upozna i sa srpskim stvaralaštvom – kaže Stojanović.

Pored ovoga, kaže Stojanović, kao reprezent srpskog stripa 21. veka, u češkom časopisu “AARGH” izašao je strip iz najpozantijeg domaćeg serijala Vekovnici.

Vekovnici arhiva JV
„Vekovnici“ obilaze svet, foto: arhiva JV

Sa Leskovcem i generalno Srbijom moći će da se upozna i publika u Južnoj Americi, kroz strip “How the East was won” koji je Stojanović uradio sa Miloradom Vicanovićem Mazom, i koji kroz tematiku bombardovanja naše zemlje kritikuje američki imperijalizam.

Naše delo je u stvari jedini strip koji ne dolazi sa područja Latinske Amerike, a i prvi smo autori iz Evrope čija su dela štampana u tom urugvajskom časopisu – kaže Stojanović.

Osim što objavljivanje ovih dela u svetskim strip časopisima ima veliki značaj za njega kao autora, priča Stojanović, još mu je draže jer kroz svoj rad može da promoviše kulturu i istoriju naše zemlje, za koju ljudi iz drugih krajeva sveta često nisu čuli.

Autor:
B. A.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.