Leskovčanka Radmila Bakri čuva srpsku muziku i pesme od zaborava i u Parizu

Komponovanjem muzike za stihove najpoznatijih srpskih pesnika, obradom i interpretiranjem narodnih pesama sa ovih prostora umetnica Radmila Bakri čuva vrednosti zemlje u kojoj je rođena i prenosi ih u Pariz, gde živi decenijama, ali i širom sveta. U radu je, kako kaže u emisiji „15 minuta“, pokreće ljubav o kojoj i najviše peva, a to je mogla da čuje i prvi put publika u Nišu na otvaranju festivala klasične muzike Constantinus.

Radmila je rođena Leskovčanka, karijeru je počela u Srbiji na raznim festivalima, ali je ljubav prema francuskom jeziku odveo u Pariz. Tamo je stekla bogato muzičko iskustvo, kao i obrazovanje na Sorboni gde je završila francuski jezik i književnost, etnologiju i muzikologiju.

Ja sam sa deset godina znala da će francuski jezik biti moja budućnost. Čula sam mog starijeg brata kako uči neku pesmicu na francuskom, tada se francuski mnogo viđe učio nego danas i meni je to ličilo na neku muziku što i jeste i ja sam rekla sebi to će da bude moja budućnost – kaže Bakri.

Želju je ostvarila, nastupala je skoro u čitavoj Evropi i na drugim kontinentima, ali kaže da je uvek na tim putovanjima prati Srbija kroz melodiju.

umetnica
Radmila Bacri; foto: JV

Ja sam po internacionalnim festivalima pevala naš program, neku srpsku, makedonsku ili bosasnku pesmu kad smo bili Jugoslavija, pevam to i dan danas. Istraživala sam i sefardske pesme od španskih Jevreja koji su se nastanili u Sarajevu i to su jako lepe pesme koje su jako bogate – ističe Radmila.

Muzičko-poetski nastup je prvi put imala i u Nišu na otvaranju festivala Constantinus, a kakvi su njeni utisci, kao i kako je izgledao njen put od Leskovca do Pariza pogledajte u emisiji „15 minuta“ na vrhu teksta.

Slični tekstovi

Komentari

1
  1. U Srbiji se Evropske vrednosti uglavnom cuvaju u slamarici …

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.