Roman “50 nijansi – siva”, dela Isidore Bjelice, Vesne Dedić, Gijoma Musoa, trileri Patersona i Kobena, romansirane biografije i epska fantastika natraženiji su u biliotekama u Leskovcu, Nišu, Pirotu, kao i Babušnici, Surdulici i Gadžinom Hanu.
Kako kažu bibliotekari sa juga na Svetski dan knjige, čitaoci najradije biraju “lako” štivo, biografije slavnih pisaca, slikara i sportista, dela popularne psihologije i knjige nagrađenih autora.
U većini gradova na jugu na vrhu čitanosti su oba dela romana “Spas” Isidore Bjelice, ljubavni i krimi-romani. Knjige najčešće iznajmljuju žene, penzioneri, kao i osnovci i srednjoškolci koji uzimaju školsku lektiru.
Pored učenika sve veći broj članova su penzioneri, ali i ženska čitalačka publika, pa ne čudi što su među najtraženijim naslovima upravo ženski domaći pisci Jelena Bačić Alimpić, Vesna Dedić i Ljiljana Habjanović Đurović – kaže direktorka biblioteke u Surdulici Vesna Georgieva.
Ipak, ona ističe da je zanimljivo da se pored traženih dela beletristike sve češće traže i klasici – od Tolstoja, preko Andrića do Ćosića.
U prokupačkoj biblioteci su najaktivniji čitaoci žene srednje dobi, a najtraženiji naslovi su „Novi otac“ Ljiljane Habjanović- Đurović i romani Džejmsa Patersona „Meri, Meri“ i “Berlin“, kao i dela Nore Robertson „Srce od stakla“ i „Pali anđeo“.
Prema rečima bibliotekara Milorada Kostića, u Pirotu najviše čitaju stariji, a popularnost filma “50 nijansi – siva” kao i serija inspirisanih delima Mir-Jam, uticali su na to da ove knjige budu često želja čitalaca.
Možda je i logično što penzioneri više čitaju, jer imaju i više slobodog vremena, mada ima i dosta onih koji iznajmljuju knjige da im brže prođe vreme na poslu – kaže Kostić.
S druge strane, u Gadžinom Hanu najvredniji čitaoci su đaci koji traže naslove za lektiru, ali i popularna dela kao što je biografija Novaka Đokovića.
U Narodnoj biblioteci Leskovac, posle knjige Isidore Bjelice najtraženiji naslov je ’’Ljubav sa Pink Panterom’’ Dejana Lučića, „Kuća sećanja i zaborava’’ Filipa Davida i ’’Isusovi memoari’’ Vuka Draškovića.
Murakamijeva knjiga “Bezbojni Cukuru Tazaki i njegove godine hodočašća” najčitanija je u Nišu, a slede je roman “Tamo daleko” Vuka Draškovića i drama “Vreme kokoški” Dobrila Nenadića.
I dok se u većini gradova na jugu uglavnom čitaju noviteti, Svrljižani su naklonjeniji “proverenim” autorima poput Danije Stil, Sidni Šeldon i Džordža Orvela.
Knjige o doživljajima Džeronima Stiltona najtraženije su u dečijim bibliotekama na jugu, a najčitaniji naslovi su i dela Uroša Petrovića i Dejana Aleksića, kao i knjige iz edicije „Pet prijatelja“.
Predškolski uzrast čita sve naslove koji govore o avanturama Sunđera Boba, tinejdžeri čitaju epsku fantastiku, dok devojčice vole ediciju „Sestre po stilu“ i naslove autorke Keti Kesidi – kažu u niškoj dečijoj biblioteci.
Popularni su i naslovi „Caca Faca“, „Mia i vilenjaci“ i „Tvrdi kolačić“.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0