Tri godine nakon objavljivanja zbirke Elastične priče, pred čitaocima je novo delo niškog pisca i novinara Aleksandra Stankova, roman Makar se nešto dešava. Autor kaže da je reč o višeslojnom romanu savremene književnosti.
Roman prati lik Aleksinčanina Darka Markovića, koji se muči sa rutinom i svakodnevicom u koju ga je život uvukao.
Nastao je na tragu epohe egzistencijalizma i dobrim delom se bavi i mentalitetom ljudi sa ovih, ali i nekih drugih prostora. Pisac likove stavlja u različite situacije pa tako vidimo njihovo ponašanje u Aleksincu, ali i kako žive i rade u Švajcarskoj. Kako uređeniji sistemi, (ne) uređuju i njihove živote – ističe Stankov.
Prema njegovim rečima, pored opisa krajolika južne Srbije i gradića podno Alpa, roman priča poznatu balkansku priču o borbi za opstanak u svakom smislu.
Darkov lik sam kreirao pre nekoliko godina u svojoj glavi i nekim beleškama. Kasnije su se sklopile kockice da bi on takav mogao da se preseli u inostrantsvo, jer taj put na kraju postaje neka vrsta njegovog hodočašća. Ostalo se posle samo posložilo tokom pripreme i pisanja, pa smo od jednog dobili plejadu zanimljivih likova. Svi oni zajedno zapravo pričaju jednu životnu priču istrgnutu iz vremena, smeštenu na raskrsnici svetova koji su na prvi pogled tako različiti, a zapravo isti – navodi Stankov.
Dodaje da je Makar se nešto dešava roman o “našim generacijama”. Stankov je rođen 1986. godine, pa tu, kaže, misli na one koji su se rodili deset godina pre i posle toga.
Prepoznaće se sve te generacije, kako navodi, u brojnim situacijama, razmišljanjima i odlukama u romanu.
Naravno, siguran sam da će se priča i tema dopasti mnogima koji nisu u tom vremenskom opsegu, jer knjiga zaista može da se čita kao roman lika, psihološki roman, pa čak i triler. Ima tu i avantura i ljubavnih odnosa, tako da svako može da se veže za lik ili deo romana koji mu najviše prija – poručuje pisac.
Roman referiše na poznata dela domaće i svetske književnosti, pa Stankov kaže da će pasionirani čitaoci prepoznati omaž Seobama Miloša Crnjanskog i romanu Povratak Filipa Latinovića Miroslava Krleže, a jedna glava je posvećena i Kafki.
Izdavač je beogradska Agnosta, urednik je Slaviša Pavlović, lekturu je radila Jelena Stošić, a za crtež na naslovnoj strani bila je zadužena Dragana Stanisavljević.
Roman je za sada dostupan na štandu Biblionera na niškom Sajmu knjiga, gde je održana i njegova promocija.
Do polovine decembra trebalo bi da se nađe i na rafovima knjižara, kao i u onlajn prodavnicama.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Bravo Aleksandre.
Ni manje ni vise nego sebe poredi sa Crnjanskim i Krlezom!!! Skromnost mu je, izgleda, velika vrlina. 😉