Niška arhitektkinja Jovanka Bončić-Katerinić, koja je kao prva studentkinja Više tehničke škole u nemačkom Darmštatu stekla diplomu 1913. godine, dobila je mural u svom rodnom gradu, u Ulici Generala Milojka Lešjanina, na fasadi Društva arhitekata. Oslikali su ga vranjski umetnici, koji se nadaju da će to podstaći građane da prouče biografiju Nišlijke koja je imala važnu ulogu u srpskoj istoriji.
Mural je deo projekta beogradskog Centra za ženske studije, a oslikali su ga Tamara Osmajlić i Stefan Stojanović. Oboje su iz Vranja, grada gde je Jovanka pohađala srednju školu.
Kada smo čekirali konkurs, videli smo da je deset žena ponuđeno za oslikavanje. Malo smo izučavali o svakoj ponaosob i videli u Jovankinoj biografiji da je pohađala Gimnaziju “Bora Stanković” u Vranju. Dolazim iz Vranja i ta škola mi je jako blizu, pa mi je bilo drago. Super je stvar što je Vranjanac u Nišu crtao ženu koja je pohađala vranjsku školu – navodi Stojanović.
Dodaje da je o Jovanki mnogo naučio prilikom rada na muralu, kao i da nije bilo lako završiti ga. Nada se da će mural da podstakne Nišlije da i oni o svojoj sugrađanki nauče više.
Rad na muralu trajao je tri dana, od jutra do mraka. Taj deo je u senci, a onda je kiša učinila da bude još tamniji, pa smo maltene i odustali, ali vreme nas je poslužilo i ipak smo nastavili dalje. Murali često zaintrigiraju ljude jer primete da se nešto veliko oslikalo u nekom ćošku, pa reše da prouče ko je ta osoba ako nisu znali – poručuje on.
I Osmajlić veruje da je to odličan način da se bilo koja znamenita ličnost otrgne od zaborava i nada se da će se ljudi ubuduće nalaziti kod novog murala, kao što se sada nalaze kod nekih spomenika.
Blisko mi je bilo to što se Jovanka bavila arhitekturom, a ja u svom crtežu često koristim arhitekturu, iz koje izvlačim portrete i slično. Ubacila sam te neke elemente i u ovaj mural. Značajno je istaći bilo kakvu istorijsku ili ličnost iz oblasti sporta, kulture, a naročito ako je reč o ženi, jer nama nekako bude mnogo teže da dođemo do nekih stvari – objašnjava Osmajlić.
Konkurs na koji su se njih dvoje prijavili kao umetnici raspisala je Ambasada Holandije u Srbiji. Ambasador Jost Reinčers kaže da projektom „Izuzetne žene Srbije“ žele da podsete na žene koje su imale važne uloge u istoriji.
Ovaj mural je nastao u okviru projekta koji Ambasada finansira, a čiji cilj je da se oda počast jednom broju žena za koje mislimo da su vrlo važne za srpsko društvo. Reč je o deset žena, čiji murali će biti oslikani, neki već jesu, širom zemlje, u Beogradu, Novom Sadu, a između ostalog, i u Nišu – ističe Reinčers.
Dodaje da Holandija želi da sprovodi feminističku politiku u drugim, partnerskim zemljama i da žene poput Jovanke treba da bude primer mladim ženama u Srbiji.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Bravo ! Svaka Vam cast, na ideji ,postovanju i realizaciji !
Ako smem da kazem, nazalost, i bez zelje da Vas uvredim i minimiziram ovaj Vas projekat, gradjana u Nisu je sve manje, tako da Vas apel nece naici na preterano veliko interesovanje ! Nis je imao dva gradjanska udruzenja, cija je aktivnost totalno zamrla, postojao je i casopis, ali ode sve dovraga.Surovo ali realno ! Hvala u ime Nislija
Projektovala zgradu veternarskog fakulteta u bg.
Ima ulicu na periferiji Niša.
Poštovanija u Nemačkoj nego u Srbiji.
Dobro su se setili. U Darmštatu postoji i ulica posvećena ovoj našoj sugrađanki ali u Nišu ne. Takođe, na Univerzitetu u Darmštatu, gde je diplomirala, postoji nagrada “ Jovanka Bončić“, koja se, svake godine, dodeljuje najboljoj brucoškinji tog Univerziteta. Treba neko da se seti, pa da se i na građevinsko-arhitektonskom fakultetu u Nišu, ustanovi ovako neko priznanje. Red je.
Izvinite, a gde se nalazi ovaj mural? Gde ga prolaznici koji nisu arhitekte mogu videti?