Šest decenija smrti princa poezija Branka Miljkovića u Nišu će biti obeleženo izložbom u Književno- memorijalnoj postavci Sremac-Miljković gde će biti prikazano na stotinu pisama, čestitki i posveta iz pesnikove zaostavštine. Svi ti predmeti, kako navode iz niškog Narodnog muzeja, značajni su za razumevanje ličnosti i književnog dela pesnika koji je svojim radom ostavio nezaboravan trag.
Izložba “Branko Miljković – pisma i posvete iz zaostavštine“, koja je posvećena pesniku rođenom u Nišu, biće otvorena u petak, 12. februar od 13 sati, a ulaz je slobodan.
Izložba obuhvata 119 izložaka i to pisma, pozivnice, propusnice, članske karte, čestitke, knjige sa posvetom, dve knjige utisaka, i predstavlja selektivni reprezentativni presek Kolekcije prepiske iz pesnikove zaostavštine- navode iz Narodnog muzeja.
Autor izložbe je kustoskinja književne zaostavštine niškog Narodnog muzeja Jelena Bogdanović, a iz te ustanove navode da su predmeti od kapitalnog značaja za razumevanje ličnosti i književnog dela Branka Miljkovića.
Izlagačkom koncepcijom indirektno se osvetljava jedan period savremenog srpskog i jugoslovenskog pesništva prve polovine XX veka, čiji je nesumnjiv reprezentant upravo Branko Miljković. Svi autori (korespondenti), pisama predstavljaju vremenom potvrđene pesnike, sa prostora bivše Jugoslavije – u hrvatskoj književnosti Zlatko Tomičić, Slavko Mihalić, Vesna Parun, te srpski – Milovan Danojlić, Tanasije Mladenović, Milica Nikolić, Đuza Radović, Dragan Kolundžija, Božidar Timotijević, bosanskohercegovački pesnici Husein Tahmiščić, Izet Sarajlić, slovenački Ciril Zlobec, strani književnici Alen Boske, Đankarlo Vigoreli i dr.– navode iz Muzeja.
Dodaju da će na izložba biti prikazane i dve knjige utisaka iz 1962. i 1971. godine koje danas, navode, predstavljaju kapitalno svedočanstvo o brojnim posetiocima Spomen-sobe pesnika u Beogradu i Nišu.
Kolekcija prepiske broji ukupno 222 jedinice: pisma, dopisne karte, razglednice, poslovna pisma na memorandumu, čestitke, posetnice, dokumenta, lične isprave i nekoliko pisama samog Branka Miljkovića. Po hronologiji prepiska obuhvata period od 1956. do 1961. godine. Nekoliko pisama datirano je posle smrti pesnika, poslata su njegovim roditeljima – dodaju.
Izložbu će otvoriti članovi udruženja „Brankovo pero“, koji čine učenici Osnovne škole „Branko Miljković“, a oni će kazivati svoju poeziju.
Inače, celokupnu Miljkovićevu zaostavštinu porodica je poklonila Narodnom muzeju Niš 1971. i 1981. godine i ona se danas nalazi u Zbirci „Branko Miljković“ koja broji 1.671 predmet. Pored lične biblioteke od 589 knjiga, Zbirka sadrži i originalne rukopise, lične predmete, fotografije, dokumenta, prepisku, nameštaj iz radne sobe i hemeroteku.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Sada je to još uvek opasnost koja peva
Plamen koji prozirnost proglašava za
prijateljstvo
Muzikalnije ptice umaknu sudbini
Ali umaknu i rečima
Reči greše pesma se stvara
Drugačije niko nije postao pesnik
Svet s deli na one koji su zapevali
I one koji su ostali robovi
Ali dolazi dan velikog oslobođenja
Pesme će se otvoriti ko tamnice
Pesnici će biti uništeni
Pesme će biti prilagođen
U Gadzinom Hanu postoji putokaz koji pokazuje skretanje ka kuci Branka Miljkovica. I to izgleda lepo. U pocetku potrage, covek se ponada da ce da nadje nesto lepo, uredjeno. Na dalje nema nikakvih obelezja. Prakticno je nemoguce naci kucu. I kada smo je nasli nismo sigurni da je ta.
Meni su rekli da je nema, da je srušena…
Kucu Branka Miljkovica sam video pre 3 godine, krov se urusio unutar objekta ! Steta je sto smo to dozvolili.Sramota !
Treba se sećati i postovati takve VELIKANE
Ja pa mislim Robert DeNiro.
Duboka zahvalnost Jovanu Mladenovića i direktoru Spasiću, koji oformiše ovaj spomen muzej našim piscima i nada da će mlađi kustos nastaviti nadgradnju započetog.
Koji muskarac bio, stvarno zgodan i prodornog duha ,, nas ponos..