Sa jedne strane melanholične šetnje kroz francuske gradove, a sa druge srpski merak, isprepletani su na slikama niške autorke Aleksandre Mirić. Krcat Oficirski dom u Nišu ispratio je otvaranje izložbe slika „Merak“, a sve u sklopu proslave 15 godina postojanja Francuskog instituta u Nišu.
Nastale tokom poslednjih 10 godina, u periodu kada je Mirićeva boravila i u Francuskoj i u Srbiji, slike su deo dva ciklusa – mesta i osećanja.
Ciklus mesta vezan je za moje dugogodišnje boravke u Francuskoj, gde sam ćef nalazila u tim tihim melanholičnim šetnjama kroz gradove, dok je ciklus iz Niša merak koji sam ja našla u komunikaciji sa ljudima, što jeste konačno i deo našeg identiteta i deo našeg mentaliteta, ono što nas čini posebnim. Merak da popijem kafu sa drugaricom, merak da se gušnem sa mužem, merak da otvorim ovu izložbu konačno u mom rodnom gradu – priča Mirićeva.
Na samom otvaranju izložbe nastupio je i hor, a brojni posetioci imali su prilike da degustiraju i neka od vina, po kojima je Francuska u celom svetu poznata.
Sem izložbom „Merak“, povodom 15. rođendana upriličen je i Gradski forum, kako navodi Marion Viau iz Francuskog instituta, na kome se moglo čuti o tradiciji i kulturno-istorijskom prožimanju dve države, ali i o zajedničkoj budućnosti.
Ono što je veoma posebno je što Francuski institut postoji samo zbog odlične saradnje sa Nišem i Bibliotekom „Stevan Sremac“. Danas je i proslava prijateljstva između Francuza i Srba. Francuski institut je samo jedan primer saradnje, ali mi imamo dugo prijateljstvo – ispričala je Viau.
Inače, Mirićeva je 2017. godine dobila nagradu za najbolji doktorski rad, koji je branila na dva jezika i koji je preveden na francuski. Takođe prošle godine, osvojila je i jedinu nagradu koja se u Srbiji dodeljuje na temu nadrealizma “Matiću u čast”, za delo „When The Saints Go Marching In“.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0