Nagrada za životno delo pioniru srpske džez scene

autor: S.J.
Ljubomir Matijaca 3
Nagrada jednom od pionira srpske džez scene; foto: Nišville jazz festival

Nagrada za životno delo, kojom Nišvil džez festival podseća na zaslužne umetnike ove vrste muzike, ove godine će otići u ruke jednog od pionira srpske i jugoslovenske džez scene i jednog od osnivača „Belgrade Dixieland Orchestra“ – tromboniste Ljubomira Matijace.

Ovaj muzičar, rođen u Travniku, a odrasao u Pančevu, osim po dixie tonu, u istoriji srpskog džeza ostaće upamćen kao jedan od članova beogradskog Diksilend ansambla “Dinamo” – prvog džez sastava u SFRJ čija je muzika objavljena na desetoinčnoj ploči, izdatoj 1960. godine za PGP RTB.

Diksilend ansambl Dinamo LP 10inchs 1960 PGP RTB
Ovako je izgledala džez ploča objavljena 1960. godine
Uz njega, ovu ploču su snimili Predrag Krstić (truba), Nikola Bingulac (klarinet), Siniša Bajin (saksofon), Branislav Novaković  (klavir), Sava Gojković (gitara), Dušan Stoparić (kontrabas), a najmlađi među njima bio je dvadesetogodišnji bubnjar Branislav Lala Kovačev. Član tadašnjeg ansambla bio je i poznati klavirista Saša Subota.

Posle niže muzičke škole u gimnazije u Pančevu, Matijaca se na trombonu usavršavao i u beogradskoj Srednjoj muzičkoj školi „Stanković“ i na Muzičkoj akademiji gde je diplomirao i na nastavničkom, i na umetničkom odseku.

Od 1961. do 1974. godine bio je član Simfonijskog orkestra RTS, sledećih deset godina član Big Benda RTS sa kojim je nastupao i kao vođa orkrestra, a zatim je do formalnog odlaska u penziju 2000. godine, bio član Beogradske filharmonije.

Pored ovih stalnih angažmana, Matijaca je uporedo svirao i sa raznim džez postavama. Kao 19-godišnjak pridružio se Džez orkestru KUD „Abrašević” i džez ansamblu „Dinamo”, a u tom periodu u Pančevu je vodio orkestar „Melos”.

Bio je član i Big Benda Eduarda Sađila koji je nastupao u beogradskom hotelu „London”, da bi sa članovima tog orkestra pod imenom „Dixieland Ansambl Ljubomira Matijace” 1982. godine za zagrebački „Jugoton” snimio ploču „Kada sveci marširaju”. Sa tim ansamblom, osim u zemlji, gostovao je u Francuskoj, Nemačkoj, Bugarskoj…

Honorarno je svirao u orkestru “Pozorišta na Terazijama”. Iako je 2000. godine zvanično otišao u penziju, godinu dana kasnije je sa Vladimirom Rackovićem osnovao „Belgrade Dixieland Orchestra”, anasambl kroz koji je, kažu u „Nišvilu“, Matijaca doživeo novu muzičku mladost.

Do prestanka aktivnog sviranja 2006. godine sa Beogradskim diksilend orkestrom snimio je i koaranžirao prva tri albuma i nastupao širom Srbije i u zemljama regiona.

Priznanje će mu biti uručeno prvog dana festivala, u četvrtak 11. avgusta, u sklopu nastupa “Belgrade Dixieland Orchestra”.

„Crne oči“
Autor:
S.J.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

2
  1. Bravo i samo napred!

  2. Igrom slucaja imao sam cast da ga upoznam, divan covek, pravi gospodin, stara garda. Nisam siguran da li je lepse slusati ga kad govori ili kada svira. Sve u svemu nagrada ide u prave ruke.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.