Zgrada Narodnog muzeja napravljena 1936. godine, ubrzo po osnivanju ove ustanove, koja je bila oštećena kada je pravljena konstrukcija koja prekriva arheološko nalazište Medijana, uskoro bi, kako najavljuju iz Narodnog muzeja, trebalo da bude rekonstruisana.
Kako kažu, biće uređena spoljašnost, postavljeno stepenište i trem, a unutra će se nalaziti galerija kroz koju će moći da se vidi mozaik na podu, ali i prostor za izlaganje skulptura.
Na taj način se formira šema kretanja posetilaca koji najpre, stupaju preko stepeništa na ulazni trem zatim kroz centralno postavljena vrata ulaze u Muzej, dolaze na galeriju sa koje, cirkularnim kretanjem, sagledavaju glavni motiv postavke – podni mozaik kao i skulpture i ostali materijal postavljen na galeriju i njen unutrašnji obod – navodi se u projektu.
Narodni muzej je, kaže kustos Vesna Crnoglavac, raspisao nagradni konkurs za projekat uređenja zgrade, a kako kažu, javila su se četiri kandidata. Na osnovu projekta pobednika, konkurisaće kod Ministarstva kulture za novac kojim će da se plati rekonstrukcija.
Iz Muzeja dodaju da se ova zgrada ne koristi od 2013. godine, a nadaju se da će je rekonstruisati tokom sledeće godine.
Ta zgrada ne radi zato što je Zavod za zaštitu spomenika kulture 2013. godine izveo arheološke i grđevinske radove i ostavio zgradu nedovršenu. Znači nisu završili radove, nisu osposobili, znate da imamo onu skelu. Ima samo zidove i krov, i mozaik koji je prezentovan unutra – kaže Crnoglavac.
Inače, projekat koji je pobedio na konkursu radili su docent Arhitektonskog fakulteta u Beoradu Miloš Komlenić, profesori ovog fakulteta Borislav Petrović i Ivan Rašković i arhitektica Nada Jelić.
Pobednika je izabrao žiri kojim je predsedavao direktor Zavoda za urbanizam Miroljub Stanković, Milica Maksić arhitektica iz Zavoda, Gordana Milošević sa Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, Brana Stojković Pavelka arhitekta savetnik iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture i arheološkinja Vesna Crnoglavac.
Inače, svi projekti koji su pristigli na konkurs su, kako kažu iz Muzeja, izloženi u galeriji Sinagoge, na spratu.
Izložba će biti otvorena do 15. decembra.
Podsetimo, nalazište Medijana na kome se nalazi Konstantinova vila sa peristilom trebalo je da bude pod krovom još 2013. godine kada je u Nišu obeležavano 1.700 godina od potpisivanja Milanskog edikta.
Međutim, cele godine je nalazište bilo zatvoreno za posetioce, a radovi su završeni tek krajem 2015, a sve je radilo Ministarstvo kulture. Konstrukcija koja je postavljena oštetila je zgradu Muzeja koja se nalazi na Medijani, a iz Ministarstva nikada nije odgovoreno čijom krivicom se to dogodilo.
Iz Zavoda za zaštitu spomenika Niš kazali su da je prekrivanje nalazišta važno kako bi se sačuvalo od propadanja, a umeđuvremenu su dograđeni i konzervirani ostaci vile.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Pa bravo za projektante!! 😛
Bravo i za realizatore projekta ispred Muzeja.
Čekajte ljudi. Projektnim zadatkom je bilo predviđeno da se ova zgrada ukloni i zato projektanti nisu ni vodili računa o eventualnom oštećenju. Pošto je sad skoro cela Medijana natkrivena, logično bi bilo da se krov za zgrade skine pošto ničemu ne služi. Inače, drvena konstrukcija je raspona 72,5 m, i druga je po rasponu u Evropi. Arheologija nije oštećena, tako da – bravo za projektante.
Koji smo mi diletanti!