Vrata narodnog muzeja za sve Leskovčane otvorena su već 7 decenija, a ove godine, osim Svečane sednice i promocije Leskovačkog zbornika, Dan muzeja obeležiće i otvaranje izložbe Ratni put Moravske divizije 1914 – 1918.
Iako je zvanično osnovan 2. maja davne 1948. godine, Narodni muzej u Leskovcu svoj dan obeležava 10. maja jer je tog dana 1974. iz današnje Gradske kuće preseljen u novi objekat u kome se, osim prostora za stalne postavke, nalaze i 2 likovne galerije, sala za naučne skupove i biblioteka.
Ovogodišnji program obeležavanja jubileja, priča direktorka Mira Ninošević, počeće u 12 sati otvaranjem izložbe Ratni put Moravske divizije 1914 – 1918, kojim se, kako kaže, ujedno obeležava i 100 godina od završetka Prvog svetskog rata.
Otvaranje izložbe je početak obeležavanja 70 godina postojanja Narodnog muzeja u Leskovcu, koji će, kroz različite aktivnosti, trajati celu godinu. Posetioci će po prvi put moći da vide kako je sve izgledalo u 16. diviziji koja do sada u našoj istografiji nije obrađivana – kaže Ninošević.
Namera je, priča Ninošević, bila da ljudima prikažu ratni put Moravske divizije, u kome je najviše boraca bilo upravo iz ovih krajeva, iz leskovačkog, niškog, vranjskog, prokupačkog i pirotskog kraja, odnosno da pokažu život vojnika, kako na frontu, tako i van linije rata.
Akcenat smo stavili na svakodnevni život, da putem fotografija, dokumenata i sećanja učesnika prikažemo njihov život, koji je, mogu da kažem, bio prožet tugom, nostalgijom, sećanjem za svoje porodice – priča Ninošević.
Posetioci će, do 10. jula, moći da vide mnogobrojna pisma, oružje i opremu iz rata, pesme koje su borci pisali, ali i da se upoznaju sa 3 ratnice koje su bile u ovoj diviziji.
Osim izložbe, na Dan muzeja biće održana i Svečana sednica, kao i promocija 58. sveske Leskovačkog zbornika i fotomonografije Ratni put Moravske divizije 1914 – 1918.
Posetioci u Narodnom muzeju u Leskovcu, osim stalne postavke Vremeplov leskovačkog kraja, u ovoj ustanovi mogu videti i različite izložbe, koje se organizuju u toku cele godine. Pored glavne zgrade, zainteresovani mogu posetiti i postavku u Gradskoj kući, gde se takođe za najmlađe nalazi Muzejon, kao i Tekstilni muzej u Strojkovicu, Kuću Koste Stamnekovića koja predstavlja kulturno dobro i arheološki lokalitet Caričin grad.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0