Kako iszgleda i po čemu je specifično japansko pismo, šta su karakteristike japanskog pozorišta i zašto je važna japanska čajna ceremonija saznaće posetioci „Dana Japana“ u Nišu koji se u Univerzitetskoj biblioteci „Nikola Tesla“ otvaraju u ponedeljak 26. septembra u 16 sati.
Na manifestaciji „Japanniš 2016“, koja traje do 2. oktobra, biće organizovani i mini seminari japanskog jezika za početnike, crtanja u stilu japanskih stripova i pravljenja figura od papira origami. Učešće na jednom seminaru košta 500 dinara, a na sva tri 1.000 dinara.
Ulaz na predavanja, prezentacije, projekcije i izložbe tokom nedelju dana programa na nekoliko lokacija je slobodan.
Na otvaranju u biblioteci „Nikola Tesla“ kendo majstorica Hitomi Kumon održaće predavanje o duhu kendoa, a drugog dana prezentaciju i radionicu kaligrafije.
Članovi udruženja Široka staza će prvog dana zvanično otvoriti izložbu fotografija iz Japana autora Branka Brandajsa i video zapisa autora Boška Đuričkovića.
U sredu, četvrtak i petak u Gimnaziji „Bora Stanković“ biće održane prezentacije japanskog pisma, japanskog pozorišta i čajne ceremonije.
U petak će počasni gost manifestacije biti ataše za kulturu Ambasade Japana Juićiro Omori.
Za završnicu „Japanniša“ i ove godine će biti održano zvanično Juniorsko prvenstvo Srbije u gou, a u subotu će Nišlije prvi put imati priliku da uživo čuju i oprobaju se u sviranju japanskih taiko bubnjeva sa Ljiljanom Bulić, koja je ovu veštinu donela u Srbiju. Učešće na ovoj radionici košta 600 dinara.
„Japanniš 2016“ će seminarom svečano zatvoriti majstor aikidoa Kanoko Tsuda Sensei, a na svečanom zatvaranju će reći nešto više o originalnim ručno rađenim tradicionalnim pozorišnim maskama, kimonoima I obijima, koji će biti jedni od elemenata ovogodišnje izložbe.
Svečano zatvaranje je u nedelju 2. oktobra u 19 sati kada će učesnici mini seminara dobiti sertifikate, a Nišlije po prvi put moći da uživaju u taiko nastupu uživo.
Dodatne informacije i detaljnu satnicu svih dešavanja možete videti na Fejsbuk stranama Udruženja „Taka“ Niš i „Japanniš„.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Pa nisu male pare