Niški čitaoci zaboravljaju klasike

ringispil roman
foto: www.ringispil.rs

Laka, popularna, reklamirana literatura i filmovane knjige su u 2012. godini bile najčešći izbor članova niške Narodne biblioteke. Razlog tome je sve jači uticaj televizije i ostalih elektronskih medija, kažu u biblioteci.

Najčitanija knjiga na odeljenju beletristike biblioteke “Stevan Sremac” tokom prošle godine je “Ringišpil”, roman Jelene Bačić-Alimpić.

Za njom slede dela Vesne Dedić-Milojević, Žarka Lauševića, Emira Kusturice, Radovana Samardžića, Svetislava Basare, Nišlije Dejana Stojiljkovića

Među stranim autorima izdvojili su se Robin Šarma, Dafni Kalotaj, Haled Hoseini, Gijom Muso, Kejt Fernival

Pošto televizija ima značajnu ulogu u popularizaciji određenih knjiga, bibliotekar Jovana Slavković skreće pažnju da najčitanije i reklamirane knjige nisu nužno i najbolje.

– Savetujemo čitaocima da se što više vraćaju klasičnim delima i primećujemo da je poezija, kao književni rod, neopravdano zanemarena. Zato poručujemo korisnicima da i ovom književnom formom oplemene čitalačke navike – kaže Slavković.

Na Odeljenju stručne knjige tokom prošle godine najčešće su bile iznajmljivane knjige za popularnu psihologiju i lako zabavno štivo kao što je astrologija, horoskop, proročanstva. Manje korisnika se odlučivalo za poljoprivrednu i nutricionističku literaturu.

Školarci najčešće iznajmljuju knjige iz lektire, mada je, kako kažu u Odeljenju knjige za decu, među najmlađom čitalačkom publikom sve popularnija stručna literatura iz svih naučnih oblasti.

Deca od 7 do 11 godina najčešće biraju bajke, basne, poeziju, priče i enciklopedije (“Ljupke priče Sare Kej”, serijal “Džeronimo Stilton”, “Škola za priceze”, serijal “Kućica na drvetu”). Mlađi tinejdžeri se uglavnom odlučuju za ljubavne romane i mitsku fantastiku (Kolekcija “Vampirski dnevnici”, Tolkinov “Gospodar prstenova”, “Mi, deca sa stanice Zoo”, serijal romana i priča Gradimira Stojkovića).

Mira Cerović, rukovodilac Odeljenja za decu, kaže da se trend čitanosti knjiga više kreće u smeru popularnosti naslova, a manje u sticanju samosvesti o potrebi čitanja radi opismenjavanja i obrazovanja.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.