Književna nagrada „Politikinog zabavnika“ za najbolje književno delo namenjeno mladima u 2023. godini pripalo je niškom piscu Urošu Dimitrijeviću za roman Daske. Reč je priči o odrastanju u rodnom gradu, u koju je utkao dogodovštine iz svog detinjstva, a to je njegov drugi roman nakon uspešnog prvenca koji je bio u užem izboru za NIN-ovu nagradu.
U obrazloženju žirija navodi se da je „duhovito i direktno, jezikom objektivizovanim generacijskim osobenostima, ali i lokalnim jezičkim valerima, Uroš Dimitrijević je stvorio roman koji je manifest jedne generacije ali i prostor prepoznavanja i uživanja za sve one milenijalce koji nisu zaboravili mladost i iskrenost“.
Roman Daske je priča o „običnom“ književnom junaku koji skejtom juri kroz svoje odrastanje i društvenu panoramu ispunjenu živopisnim likovima i događajima, prepoznatljivim i sugestivnim u mikro-kulturnim i socijalnim posebnostima jedne specifične urbane zajednice. Na prvi pogled nepretenciozno pripovedanje otvara prostore duboke emotivnosti, nepatvorene dečačke naivnosti i osobene otvorenosti svojstvene mladima – stoji u obrazloženju žirija.
Na konkurs je stiglo 48 naslova, a žiri koji je odlučivao o dobitniku su činili dr Snežana Petrović, savetnik u Insitutu za srpski jezik SANU, prof. dr Irena Špadijer, profesor na Filološkom fakultetu u Beogradu, Petar Arbutina, književni kritičar, Milorad Milinković, filmski reditelj, i Petar Milatović, u ime redakcije.
Daske su roman u kome je Uroš na neki način oživeo likove iz prvog romana Siroti mali ratovi. Nišlija sada živi u Parizu, radi u strip industriji i živi svoj san, ali je pisao o svom rodnom gradu i odrastanju u njemu.
Iako je pisao iz Pariza, u Daskama se sve dešava u Nišu, od početka do kraja. Čitava radnja je u njegovom rodnom gradu, a na to ga je, kako je ranije rekao za Južne vesti, inspirisao i mlađi brat.
Imam mlađeg brata i on me je često pitao prvo zašto živim u Beogradu, a potom i zašto živim u Parizu i ja sam mu uvek davao moje razloge. A kada sam ja njega pitao koji mu je omiljeni grad, on bi mi odgovorio – Niš, koji mu je omiljeni park – Čair. I onda sam se shvatio da je postojao čitav jedan period u mom životu kada je Niš bio moje omiljeno mesto na planeti, tokom osnovne i srednje škole. Mogao sam da otputujem na najlepše mesto na planeti, ali sam uvek jedva čekao da se vratim u Niš, da u školskom dvorištu sa drugarima vozim skejt. Niš je za mene tada bio, pa, ako ne Njujork, onda barem Portland, a Portland je dosta kul grad – rekao je Dimitrijević.
Napomenuo je da nije reč o autobiografskoj knjizi, ali da ima takvih elemenata, odnosno dogodovština iz njegovog detinjstva, koje je menjao manje ili više kako bi dobro služile priči.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Čestitam.