Nišku nagradu „Stevan Sremac“ ove godine deli dvoje autora

800x600 knjiga foto jcm
Promicije nekoliko knjiga na Pirotskom kulturnom letu; foto: J. C. M.

Nagradu “Stevan Sremac”, zvanično priznanje Grada Niša, ove godine će podeliti dvoje autora – Ljubomir Živkov za roman Farkaždin i Dragana Todoreskov za knjigu priča U čekaonicama, odluka je tročlanog žirija.

Kako navode iz Niškog kulturnog centra, predsednica žirija Vladislava Gordić Petković i članovi Stana Dinić Skojačić i Mihajlo Pantić jednoglasno su doneli odluku, nakon što su razmotrili 58 proznih dela pristiglih na konkurs i šest knjiga koje su bile u užem izboru.

U obrazloženju žirija istaknuto je da se delo U čekaonicama Dragane Todoreskov može čitati i kao fragmentirani roman, zato što junakinje povezuje prostor sadašnjeg Novog Sada, kao i ratovi, siromaštvo, krize vrednosti, socijalno raslojavanje, ženski snovi i strahovi.

Podnaslov “istorija ženskih mentalnih poremećaja” ne otkriva odmah u kojoj su meri junakinje proznog prvenca Dragane V. Todoreskov izmanipulisane, ne dopušta da naslutimo kako su se zatekle “u čekaonici” za neki bolji život, kako su neke od njih u svojim zanosima stigle do samoće, poraza i zabrane prilaska muškarcu svojih snova. Koliko ih god remetili nelojalni ljubavnici, nepouzdani prijatelji, posesivna porodica, brutalni poslodavci i neutaživa potreba za ljubavlju, one opstaju, grozničave ali ponosne – piše u obrazloženju.

Junakinje se, istaknuto je dalje, kroz krizu prilagođavanja probijaju u pratnji svojih psihoterapeuta, kojima je dodeljena uloga “dobronamernog, ali nekompetentnog boga”.

Žiri posebno ističe stilsku, tematsku i jezičku izbalansiranost knjige U čekaonicama.

Autor Ljubomir Živkov, sa druge strane, u svojoj autofikcijskoj knjizi zapisa i sećanja pod nazivom Faraždin rekreira svet detinjstva i životne radosti nepomućene razočaranjima odraslog čoveka, navodi žiri.

Dodaju da Živkov, kao “naslednik” proze Stevana Sremca, na duhovit način priča priču o mentalitetu svog rodnog Banata.

Detinjstvo i odrastanje su životno doba kada se suočimo sa stvarima i pojavama koji deluju čudesno i bezmalo nezamislivo; kasnije fantazija stvarnosti postepeno postane razumljiva i predvidljiva. Slika o svetu koju ima pripovedač tek suočen s prvim znanjima o životu može se meriti sa najvećim svetskim čudima. U zadivljenom i ushićenom dečjem pogledu se kao u Markesovoj prozi mešaju fenomeni prirode, iskustva i tehnologije: u tom svetu “novo vedro sijalo se lepše od srebra”, jedan 7-godišnjak već je video “barem jednog rođaka u mrtvačkom kovčegu”, a najveći iskorak iz svakodnevice je odlazak u svatove. Farkaždin je knjiga napisana iskusnom rukom i vedrim duhom koji je kontrastno i katarzično postavljen naspram svih iskušenja i iskustava koje čine život – navedeno je u obrazloženju žirija.

Podsetimo, u užem izboru su ove godine bile i knjige Pogled pod suknju sveta Tatjane Janković, Polje meduza Otoa Oltvanjija, Meduze žive zauvek dok ih ne uhvate Nađe Petrović i Razgovor s javorom Dragana Stojanovića.

Reč je o 21. nagradi “Stevan Sremac”, a dobitnik prošlogodišnje bio je Aleksandar Tanurdžić, pisac iz Sombora, za delo Lakrimarijum.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.