Tokom poslednjih godina povećano je interesovanje za publikacijama naših zavičajnih pisaca, kažu u Narodnoj biblioteci „Stevan Sremac“ iz Niša, povodom Dana bibliotekara Srbije. Takođe, Nišlije mogu očekivati i popust na godišnje članarine za decu i odrasle.
Narodna biblioteka „Stevan Sremac“ trenutno broji nešto više od 30.000 članova, kaže direktorka Sonja Šuković. Dodaje da na osnovu statistike iz prethodnih godina očekuju između 900 i 1.000 novih korisnika za vreme praznika.
Kada je reč o interesovanjima čitalaca, kaže da se to promenilo, najverovatnije zbog društvenih prilika u kojima trenutno živimo.
Više se čitaju istorijski romani, možda jer su društvene prilike uticale na to, čita se popularna psihologija, klasici, mladi traže naučnu fantastiku. Ono što je lepo, povećano je interesovanje za publikacijama koje su pisali naši zavičajni pisci, rekla je Šuković.
Nišlije koje se učlane od 12. decembra do 16. januara naredne godine, za korišćenje svih fondova biblioteke izdvojiće 350 dinara, a članarina za korišćenje samo fonda Odeljenja knjige za decu biće 150 dinara.
Na današnji dan pre 67 godina, osnovano je Društvo bibliotekara Narodne Republike Srbije u Univerzitetskoj biblioteci “Svetozar Marković” u Beogradu. Jedan od osnovnih ciljeva društva važi i danas, a to je da knjiga stigne do svakog građanina Srbije. Na skupštini Društva u Aranđelovcu 1974. godine bibliotekari su doneli odluku da se 14. decembar svake godine obeležava kao njihov dan.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Пријатно сам изненађен да се у Нишу читају књиге. Мислио сам да је читање књига давна прошлост. Понекад видим да неко чита Курир, Информер, Ало, Српски телеграф, понеко Блиц, али да неко чита књигу, то је данас реткост. Можда још по неки основац, и то обавезну лектиру.
Нечитање књига је велика штета, за свакога, и за општу културу и развој друштва.
Knjige su moj zivot!!!