Spomen-obeležje posvećeno poginulima u Prvom svetskom ratu i Topličkom ustanku, koje je godinama bilo ruinirano i zaboravljeno u rovovima Tvrđave u Nišu, biće rekonstruisano ovog proleća.
Kako kažu u niškom Zavodu za zaštitu spomenika kulture, pored konzervatorsko-restauratorskih radova na samoj spomen-kosturnici radiće se i na konzervaciji dela bedema na koji se kosturnica oslanja, kao i na uređenju platoa ispred nje.
U Zavodu objašnjavaju da, pored trenutnog stanja ovog spomen-obeležja i realne potrebe za obnovu i zaštitu, postoji još jedan razlog za rekonstrukciju.
U slučaju spomen-kosturnice u Niškoj tvrđavi dodatni kriterijum je bio i jubilej „100 godina od Topličkog ustanka“ koji se obeležava u toku 2017. godine, te realizacijom ovog projekta želimo da damo svoj doprinos toj godišnjici – kažu u Zavodu za zaštitu spomenika.
Za obnovu ovog spomenika Ministarstvo kulture izdvojilo je skoro 2 miliona dinara, a u Zavodu očekuju da radovi počnu najkasnije u aprilu i da traju ne duže od 2 meseca.
Inače, spomen-kosturnica je autentično mesto masovnog streljanja rodoljuba i učesnika Topličkog ustanka 1917. godine od strane bugarskih okupatora tokom Prvog
svetskog rata. Kao spomenik velike istorijske vrednosti, ona je pod zaštitu zakona stavljena 1983. godine.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ako ta rekonstrukcija ne obuhvati osvetljenje, uredjenje pristupnih staza – dakle dobrog dela Rovceta, kao i fizicko obezbedjenje, bice to bacanje para. Nedavno sam isao da obidjem taj spomenik. Pristojnost mi ne dozvoljava da napisem u kakvim sam aktivnostima zatekao grupu pripadnika jedne nacionalne manjine i subkulture… jedva ziv i zdrav utekoh.
Malo implicitnog fašizma i rasizma nije na odmet? Jel’ da? Raste popularnost piscu lakih prozaičnih uradaka.
@Pera
Nije na odmet ni izvesna doza inteligencije. A i životno iskustvo puno pomaže: nauči te da politička korektnost nema dodirnih tačaka sa pitanjima bezbednosti, a ni sa većinom drugih, STVARNO bitnih činjenica života. O popularnosti i prozaičnosti „uradaka“ slobodno sude čitaoci, dok je stav o popularnost anonimnih autora contradictio in adjecto – ili srpski, gruba besmislica.
Pošto živim u blizini često vidim kako ovo mesto skrnave i pripadnici većinske nacije. Ili je skrnavljenje stvar „političke korektnosti“ ili stvar istine koja glasi da to čine primitivci, bez obzira na bilo koju pripadnost. Dakle, šovenska dioptrija vidi samo jedne. Invektiva o uradcima: tačno je, odlučuju čitaoci. Pitanje je koji? Sapunice su omiljena vrsta „umetničkog izraza“. Sapienti sat.
Какве везе има фашизам и расизам са горе написаним коментаром?! Слажем се са Dexter да је потребно много тога урадити око тврђаве и уклонити све оне који својим понашањем „загађују“ нашу тврђаву! Треба уклонити и пијац и аутобуску станицу од тврђаве, јер тамо НИКАКО није место! Треба уклонити и све рекламе са Стамбол (главне) капије тврђаве!
od bugara da se traži refundacija troškova uređenja oni su ga oskrnavili dva puta (I i II svetski rat)
kako u prvom ?
kako u prvom ?
moja sramotna greška izvinjavam se ako je došlo do zabune pisajući komentatr razmišljao sam o zverstvima bugara tokom I i II WW pa sam mahinalno napisao oba rata ali ostajem pri tome da se traži od bugarske refundacija troškova s obzirom da smo i mi njima podigli spomen kosturnicu za poginule pripadnike bugarske vojske u oslobađanju niša 1944 a samo tri godine ranije došli su kao okupatori
Нису свесни политичари, а ни ови „културни“ радници из Музеја и Завода за заштиту споменика, колико наша тврђава може да донесе од туризма. Потребно је уложити новац, тачно, али то би се кроз коју годину све вратило. Треба само кренути са сређивањем и археолошким истраживањем, а не „набити“ кафиће унутра!На жалост, овде је све политика………
tvrdjavu je pijaca upropastila kao I autobuska,na tako malom skucenom mestu autobuska stanica ,koja zaklanja veliki deo tvrdjave ,tu bi mnogo lepse bilo da se sredi rovce kao nekad sto je bio …ali kome to pricati danasnja vlast I ne zna sta je rovce jer prosto …nisu nislije I zato njih ne interesuje ni tvrjdava ni grad nis samo njihovi dzepovi
Bez izmeštanja cvetne pijace i dežurstava komunalne policije suvišno je o bilo čemu govoriti.
Pera Perić slažem se sa vama da Niška tvrđava može doneti gradu dobru zaradu. Jer su tvrđave po Evropi obnovljene i služe kao turistička atrakcija.
Zato treba uraditi detaljna arheološka iskopavanja a onda i rekonstrukciju cele tvrđave.
Jer tvrđava je blago grada i obuhvata 2000 godina istorije Niša.