Oko 3.000 ljudi videlo izložbu „Niš kao ratna prestonica“

autor: J.C.
izlozba nis ratna prestonica
foto: Belami

Izložbu u niškoj Sinagogi „Niš ratna prestonica 1914-1915“, koju je u protekla 4 meseca videlo oko 3.000 ljudi, zainteresovani mogu posetiti do sutra u 17 sati kada se ona zatvara za posetioce. Potom se izložba “seli” u Leskovac.

Kako kažu u niškom Narodnom muzeju, čiji su istoričari autori izložbe, ova postavka koja je otvorena krajem novembra prošle godine imala je veliki odjek i bilo je velikog interesovanja kako među Nišlijama, tako i među turistima.

Ponosni smo i veoma zadovoljni izložbom, a posebno saradnjom sa niškim školama jer je mnogo đaka posetilo izložbu – kaže direktor muzeja Slaviša Popović.

On najavljuje da će, prema protokolu o saradnji između niškog i leskovačkog Narodnog muzeja koji je danas potpisan, ova izložba gostovati od 7. aprila u Leskovcu.

Namera nam je i plan da izložba obiđe nekoliko gradova jer je važno da svi vide koliku i kakvu je ulogu Niš imao u Velikom ratu – objašnjava Popović.

Inače, izložba predstavlja Niš sa početka 20. veka i rasvetljava njegovu ulogu i značaj. Postavku čine, između ostalog, zastave i oružje 16. moravskog puka, fotografije iz privatnih kolekcija, animirani prikaz Niša iz tih ratnih godina, kao i brojne fotografije uglednih ličnosti i dela koja su neki od njih objavili u Nišu dok je on bio ratna prestonica.


Saradnja muzeja iz Niša i Leskovca

Osim gostovanja izložbe “Niš kao ratna prestonica” u Leskovcu, protokol o saradnji između Narodnog muzeja Niš i leskovačkog muzeja predviđa i zajednički rad na pripremi izložbe “Bugarska okupacija Srbije 1915 – 1918”.

Niški i leskovački istoričari zajedno će raditi na istraživačkom radu, kao i samoj pripremi postavke izložbe, koja će biti predstavljena na jesen.

Autor:
J.C.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.