Otvaranje izložbe „Vinčanska žena-mit, boginja, majka“ u prokupačkom Muzeju uz praistorijsku hranu i odeću

autor: Lj.M.
800x600 muzej toplica
Bivša direktorka dobila rešenje za stalno pa po svaku cenu i rukovodeću funkciju; Foto: Lj. M.

Postavka neolitskih figura, kultnih predmeta i ostalog pratećeg arheološkog materijala od večeras će biti izložena u prokupačkom muzeju, a na samom otvaranju izložbe „Vinčanska žena-mit, boginja, majka“, večeras od 18 sati, biće priređena revija praistorijske odeće i degustacija praistorijske hrane.

Cilj izložbe je, kažu organizatori, jeste da se posetioci upoznaju sa društvenim, privrednim, kultnim, estetskim obeležjima i težnjama neolitske populacije na prostoru severnih oblasti centralnog Balkana.

Ističu da se realizacija projekta „Vinčanska žena-mit, boginja, majka“ ogleda u saradnji četiri institucije, dva regionalna muzeja niškog i prokupačkog, kao i Zavičajnog muzeja Župe u Aleksandrovcu i Kulturnog centra u Aleksincu koji u okviru svoje delanosti ima i arheološku zbirku.

Ta energija usmerena ka stvaranju praktičnih i korisnih predmeta kanališe se do neverovatnog umetničkog izražavanja kroz figuralnu plastiku kojom se iskazuje, ne samo umetnička snaga već i spoznaja sopstvenog bića, nedokučiva tajna postanja kao i duboki religiozni odnos prema prirodi, nepoznatom i svemu što je okruživalo život i misao neolitskog čoveka, vodiće posetioca korak po korak kroz neolit. Izložba je prilika za upoznavanje sa verovanjima, duhovnim i društvenim životom vinčanskog čoveka, kao i sa lokalnim specifičnostima u stilu i formi izrade neolitskih figura- kažu autori izložbe.

U toku trajanja izložbe biće održane radionice za decu, osmišljene od autora izložbe i muzejskog edukatora.

Autori izložbe su arheolog Tatjana Trajković Filipović, viši kustos Narodnog muzeja Niš, arheolog Julka Kuzmanović Cvetković, muzejska savetnica u penziji Muzeja Toplice u Prokuplju, arheolog viši kustos Sanja Crnobrnja Krasić iz Muzeja Toplice u Prokuplju, istoričar Aleksandar Nikezić iz Centra za kulturu Aleksinac i arheolog Petar Milojević iz Arheološkog instituta u Beogradu.

Autor:
Lj.M.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.