Preko 100 eksponata koji se tiču stvaralaštva, kao i života pisca Stevana Sremca i “princa poezije” Branka Miljkovića izloženi su kao deo novootvorene “Književno-memorijalne postavke Stevan Sremac/Branko Miljković”.
Autor postavke Jovan Mladenović kaže da je upravo zahvaljujući Sremcu i Miljkoviću ušao u književnu istoriju.
Da nije Sremca ne bismo znali za Niš u 19. veku, da nije Miljkovića, ne bismo bili u istoriji savremene srpske poezije. Prema tome, ovo je omaž velikanima pisane reči Sremcu i Miljkoviću i na ovaj način naš grad, odnosno Muzej odaje dužno poštovanje ovim piscima, čija je književna otadžbina grad Niš – rekao je Mladenović.
Spomen-sobe će, dodaju, građani moći da posete radnim danima, osim ponedeljkom, od 12 do 18 sati, kao i vikendom od 10 do 15 sati. Tokom aprila meseca ulaz će biti besplatan a od maja će se ulaznice naplaćivati i to cena za odrasle je 200 dinara, a za učenike, studente i penzionere 150 dinara.
Otvaranju ove postavke prisustvovao je ministar kulture i inormisanja Vladimir Vukosavljević, gradonačelnik Niša Darko Bulatović, direktor Narodnog muzeja Niš, kao i profesori Goran Maksimović i Dragan Žunić koji su govorili o značaju ovih pisaca.
Podsetimo, orginalni rukopis Zone Zamfirove i pripovetke Ibiš-aga, skice koje su kasnije postajala velika književna dela, kao i lični predmeti pisca Stevana Sremca poput radnog stola, stolice za odmaranje, drvenog štapa i biblije iz 18. veka, ali i lični predmeti pesnika Branka Miljkovića biće, u spomen-sobi Narodnog muzeja u Nišu, stalno izloženi od 13. aprila.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Svaka čast za muzej i Nešu Spasića, sve sto zamisli to i sprovede u delo kao i uvek. Imao sam prilike da sarađujem sa njim samo pohvale.
Još jedan SNSovski bot…
Izuzetna postavka , dostojna velikana koje prezentuje, kruna istraživačkog rada Jovana Mladenovića.Svi komplimenti i Nenadu Spasiću.
Za svaku pohvalu, grad je kulturno oplemenjen za stepen više… Nakon spomen kuće Bore Stankovića u Vranju, Muzeja Ponišavlja u Pirotu itd. red je bio da i grad Niš dobije nešto ovako.
P.s. Nigde u tekstu se ne navodi gde se nalazi ova postavka???
Ul. Aleksandra Nenadovića br. 2 (iza TPC „Kalča“)