Pero Zubac laureat nagrade „Ramonda serbika“

Pero Zubac Foto Natasa Kolar 1
Pero Zubac, ovogodišnji dobitnik nagrade; foto: Nataša Kolar

Književnu nagradu „Ramonda serbika“, koju tradicionalno dodeljuje Književna kolonija Sićevo za višegodišnje stvaralaštvo koje je ostavilo poseban pečat u istoriji savremene srpske književnosti, dobio je Pero Zubac, najpoznatiji po poemi Mostarske kiše, a biće mu uručena 17. septembra u u živopisnim predelima Sićevačke klisure nadomak Niša.

Žiri Književne kolonije Sićevo, koji su činili Zoran Živković, prošlogodišnji laureat, Danijela Kostadinović i Aleksandar Kostadinović, doneo je jednoglasnu odluku da nagradu „Ramonda serbika“ za 2024. godinu za celokupno književno delo i doprinos srpskoj književnosti i kulturi dodeli pesniku, proznom i dramskom piscu, scenaristi, novinaru, književnom i likovnom kritičaru, antologičaru, prevodiocu, javnom i kulturnom radniku Peru Zupcu.

Pesnik dečje duše, ljubavi, žene i snovidnih vizija, lucidni istraživač u neprekidnoj potrazi za stanjima duha koja se kristališu u kreativni čin, već nekoliko decenija jednako je prisutan u književnosti i kulturi jednim posebnim i autentičnim glasom izraženim u raznovidnom i bogatom opusu, sačinjenom od poetskih i proznih ostvarenja, kritike i esejistike, lirskih studija, parodija, velikog broja antologija i scenarija za filmove i televizijske emisije, knjiga za decu, kolumni u dnevnim listovima i novinama, libreta za balet i operu, prevoda i prepeva sa ruskog, nemačkog, mađarskog, turskog, holandskog, slovenačkog i makedonskog na srpski jezik – piše u obrazloženju.

Nagrada „Ramonda serbika“ koja se dodeljuje od 1995. godine.

Nakon završetka Likovne kolonije, u zadužbinu „Nadežde Petrović” privremeno se useljavaju književnici.

Međunarodna 33. Književna kolonija Sićevo biće održana od 17. do 22. septembra u Sićevu kod Niša.


„Mostarske kiše, književnost za decu, libreto za balet i operu i još mnogo toga

Pero Zubac je rođen 1945. godine u Nevesinju. Osnovnu školu završio je u rodnom mestu, a gimnaziju u Lištici i Zrenjaninu. Studirao je književnost jugoslovenskih naroda na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Član je Udruženja novinara Jugoslavije, Udruženja novinara Srbije, Udruženja književnika Srbije, Društva književnika Vojvodine i Internacionalnog udruženja dečjih pisaca i ilustratora sa sedištem u Los Anđelesu. Počasni je član osnivač Udruženja za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju „Adligat”, gde se nalazi i njegov legat, redovni je član Međunarodne akademije prirodnih i humanitarnih nauka Kneževa Ščerbatovih u Moskvi (MAGEN), počasni je član Bosanskohercegovačko-američke akademije nauka i umjetnosti (BHAAAS), Slovenske akademije umetnosti u Varni (SAKU) i Vojvođanske akademije nauka i umetnosti (VANU).

Bio je urednik studentskog lista Indeks, glavni i odgovorni urednik časopisa Polja, urednik zagrebačke revije Polet, urednik makedonske izdavačke kuće „Misla” iz Skoplja, urednik nekoliko edicija izdavačke kuće „Srpska knjiga M” iz Rume, urednik časopisa Detinjstvo, Vitez, glavni i odgovorni urednik Kulturno-umetničkog programa Radio televizije Srbije, urednik programa programa za decu i mlade i koordinator Programa za decu Radio televizije Srbije, pomoćnik glavnog i odgovornog urednika Zabavno-rekreativnog i sportskog programa Radio televizije Srbije, saradnik brojnih revija, časopisa i listova. Kao novinar pisao je kolumne za Borbu, Pobjedu, Nedjelju, Polet, Unu, Dnevnik, Oko, Subotičke novine.

Svoj umetnički put započeo je pesmom Tuga kao sedamnaestogodišnji širokobreški gimnazijalac, objavljenoj u studentskom sarajevskom listu Naši dani, da bi se već 1965. godine, poemom Mostarske kiše, publikovanoj u zagrebačkom Telegramu, upisao u red najboljih liričara srpske ljubavne poezije. Od prvih pesničkih radova i prve knjige Nevermore iz 1967. godine, štampanoj u prestižnom izdanju „Prva knjiga” Matice srpske, do danas njegova bibliografija beleži više od 120 naslova.

U svet književnosti za decu stupio je 1973. godine knjigom Hoću neću. Više od dvadeset zbirki poezije i proze za decu obezbedili su mu status školskog pisca. Zastupljen je u lektiri i čitankama u Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Pored toga, bio je osam godina mentor darovitoj deci u Centru za talente Republike Srbije.

Na njegove stihove komponovano je više kantata, solo pesama, oratorijuma, a sam je napisao libreto za balet Banović Strahinja Stevana Divjakovića i libreto za operu Lenka Dunđerska Miroslava Štatkića.

Zajedno sa Goranom Babićem, Lukom Paljetkom i Vladimirom Nikolićem napisao je dramu Mudbol, koja je izvedena 1968. godine, sa Draganom Jerkovićem pozorišni komad Vratio se Nikoleta, koji je izveden 2000. godine u Beogradu. Autor je i TV drame Izbacivač, emitovane 1979. godine.

Bio je prvi direktor umetničke manifestacije Brankovo kolo (1972), urednik popularnih serijala za decu Muzički tobogan i Fazoni i fore, kao i urednik popularne serije klasične muzike Harmonija sfera.

Autor je scenarija za osam dokumentarnih filmova i scenarija za dokumentarni film o Jovanu Jovanoviću Zmaju, rodonačelniku srpske književnosti za decu.

Dobitnik je svih značajnih srpskih i jugoslovenskih nagrada.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.