Gde su se nalazile, kako se se zvale, ko su ima bili vlasnici i kako su izgledale stare kafane u Pirotu, zainteresovani čitaoci mogu saznati u knjizi Mile Panajotović Stare pirotske kafane i mehane koja je izašla iz štampe.
Prva zabeležana kafana u spisima u Pirotu se pominje 1825. godine, a nakon oslobođenja od Turaka 1881. godine bilo ih je sedamdesetak, otkriva autorka u knjizi.
Stare kafane i mehane kao deo života čaršije, imale su poseban, neobičan, specifičan, izazovan duh. U njima je pulsirao kulturni, zabavni, privredni i društveni život Pirota protkan politikom, ali, ne treba kriti, i nemoralom – stoji u recenziji knjige.
Izdavač knjige je Muzej Ponišavlja, u kojem autorka monografije radi kao viši kustos istoričar.
U Muzeju kažu da ovim izdanjem zaokružuju uspešnu godinu, u kojoj je izdavanje ove knjige bez sumnje najuspešniji događaj.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Све похвале ауторки и запосленима у Музеју понишавља за овај труд. Када би се само мало угледали на напоре људи из мањих места запослени у нишким установама културе и осветлили све поре некадашњег живота Ниша.
Voleo bih da dobijem ovu knjigu
Na koji nacin
Molim odgovorite mi
Unapred hvala