Počinje najstarija likovna kolonija na Balkanu, slikari stižu u Sićevo

autor: J.V.
sicevo jv m j
U Sićevu glavni program manifestacije, pa su organizatori obezbedili prevoz autobusom; foto: M. J./JV

Akademski slikari iz Srbije i inostranstva još jednom će oslikavati lepote Sićeva i Sićevačke klisure na koloniji koja traje od 3. do 13. septembra. Ove godine učestvuju i dva niška profesora Umetničke škole, a povod je jubilej koji ova ustanova obeležava, navode iz Galerije savremene likovne umetnosti.

Podsećaju da je Likovna kolonija Sićevo najstarija umetnička kolonija na Balkanu, a osnovala je 1905. godine slikarka Nadežda Petrović. Od 1964. se organizuje neprekidno, a od tada do danas, navode iz GSLU, kroz ovu koloniju je prošlo oko 500 akademskih umetnika različitih generacija i stilskih opredeljenja iz svih krajeva nekadašnje Jugoslavije i iz inostranstva.

Selektor ovogodišnje Likovne kolonije je niški magistar grafike Miodrag Daja Anđelković.

Tokom trajanja Kolonije umetnici će imati prilike da posete kulturno-istorijske spomenike grada Niša, neke od manastira u blizini i samu Sićevačku klisuru koja je redak prirodni fenomen – navode iz GSLU.

Učesnici likovne kolonije Sićevo 2018. su profesori Umetničke škole Niš Miroljub Đorđević i Đuro Radonjić, a povod je, kako kažu iz GSLU, 70. godišnjica ove škole.

U izboru učesnika Likovne kolonije Savet Kolonije se uključuje u obeležavanje značajnog jubileja Umetničke škole: 70 godina postojanja – dodaju iz GSLU.

Osim njih, na Likovnoj koloniji slikaće i Maja Todić iz Kosovske Gračanice, Sonja Spiroska Ostojić iz Bosne i Hercegovine, Vesna Begović iz Crne Gore, Aleksandra Rakonjac i Zoran Graovac iz Beograda.

Od slikara iz inostranstva na koloniji su Miloš Milosavljević iz Makedonije, Ana Vidmar iz Slovenije, Rosen Tošev iz Bugarske, Gabriela Urban i Lajoš Vegh iz Mađarske.

Inače, GSLU organizuje i izložbe slika nastalih na koloniji, obično nekoliko meseci po njenom završetku.

Autor:
J.V.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.