U delima klasične klavirske muzike moći će od 6. do 9. oktobra da uživaju posetioci „Hammer piano“ festivala, za koji organizatori kažu da je prvi pijanistički festival u Nišu za koji se nadaju da će postati tradicionalan. Obećavaju raznovrstan program, najavljuju da će se publici predstaviti strani i domaći pijanisti, kao i da će organizovati i prateći program i master klas za studente. Ulaz je besplatan.
Tokom naredna 4 dana od 20 sati će se u Koncertno-izložbenom prostoru Fakulteta umetnosti, koji se nalazi u Knjaževačkoj ulici, održati prvi festival posvećen klaviru u Nišu, a organizatori kažu da im je cilj osnivanje nove kulturne manifestacije u gradu.
Usled smanjene ponude kulturnog sadržaja, prvenstveno klasične muzike, došli smo na ideju kako da obogatimo ponudu umetničkog sadržaja na našoj muzičkoj sceni. Ideja o osnivanju festivala potekla je od dr um Stefana Sretića, pijaniste i asistenta na Fakultetu umetnosti u Nišu, koji je ujedno i umetnički direktor festivala – navode organizatori.
Dela tradicionalne klasične klavirske literature, kao i dela savremenog domaćeg autora čuće se na ovom festivalu, za koji se nadaju da će postati tradicionalna manifestacija i brend Niša.
Jedan od ciljeva je da se umetnička muzika približi našoj publici, da se podigne svest o tome koliko je klasična muzika važna za kako opšte obrazovanje, tako i za intelektualni razvoj, prvenstveno kod dece, a pogotovu u današnje vreme gde smo bombardovani kičem i šundom sa svih strana – ističu.
Pojašnjavaju da se naziv festivala „Hammer“ odnosi na klavirski čekić, koji je vizuelno upečatljiv i karakterističan deo klavira, a simboliše spoj čvrstine, sile i elegancije.
Festival 6. oktobra od 20 sati otvara slavni italijanski pijanista, virtuoz Frančesko Libeta. Kažu da će se on publici predstaviti delima Vebera, Šopena, Lista i Betovena.
Široko poznat po svojoj lakoći sviranja najvirtuoznijih dela i to će biti njegov prvi nastup, ne samo u Nišu, već i u Srbiji i to upravo na našem festivalu, što nam čini ogromnu čast – dodaju organizatori.
Takođe najavljuju da će, kao deo pratećeg programa, pijanista Libeta održati narednog dana, u petak 7. oktobra jednodnevni master klas za studente klavira od 10 do 16 sati, takođe u Koncertno-izložbenom prostoru Fakulteta umetnosti u Nišu, a prisustvo je slobodno za sve koji budu želeli da isprate seminar.
Kompozicije domaćeg autora, kompozitora Mirka Topalskog iz Novog Sada, u izvođenju niškog pijaniste Andrije Mamutovića, docenta na Fakultetu umetnosti u Nišu, publika će moći da čuje drugog festivalskog dana, u petak 7. oktobra.
Program čine kratke kompozicije, neo-baroknog stila. Ono što je zanimljivo, jeste da će publika moći da se upozna sa samim autorom, dakle, kompozitor će biti prisutan i obraćaće se publici i govoriti o svojim delima, svom stvaralaštvu, o izvorima inspiracije i o nekim zanimljivostima iz života velikih kompozitora – najavjuju.
Godišnjice velikih kompozitora biće tema treće večeri, u subotu 8. oktobra, kada će obeležiti 160 godina od rođenja Kloda Debisija i 150 godina od rođenja Aleksandra Skrjabina.
Program večeri sačinjen od dela ove dvojice kompozitora, izvešće naša pijanistkinja Sanja Bizjak, koja živi i radi u Francuskoj u Parizu. U pauzi između dva dela, biće prikazana projekcija kratkog dokumentarnog priloga u trajanju od desetak minuta u kome su o Debisiju i Skrjabinu govorili profesori Fakulteta umetnosti u Nišu, muzikolozi prof. Dr Sonja Cvetković i prof. Dr Nebojša Todorović, sa katedre za teorijske predmete, i dr umetnosti Ivan Novaković vanredni profesor katedre za klavir – kažu organizatori.
Na zatvaranju festivala, u nedelju 9. oktobra, dodeliće sertifikate studentima koji su pohađali master klas, a potom će publika moći da čuje našu slavnu pijanistkinju Ritu Kinku, koja je redovni profesor Akademije umetnosti u Novom Sadu sa Tajj gudačkim kvartetom.
Publika će imati prilike da čuje Bramsov klavirski kvintet u F-mollu i Šopenov klavirski koncert u E-mollu u aranžmanu za klavir i gudački kvartet – dodaju.
Oni koji žele da saznaju više o festivalu mogu da posete njihovu Instagram i Facebook stranicu ili sajt.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0