Festival angažovanog filma “Slobodna Zona”, 11. po redu, počeće večeras u 20 sati u niškom bioskopu “Vilin Grad” projekcijom dokumentarca o Ejmi Vajnhaus. Tokom festivala u Nišu će biti prikazano 10 svetskih festivalskih hitova.
Na festivalu koji će trajati do utorka 10. novembra biće prikazano 10 filmova, a projekcije će biti održane u bioskopu “Vilin Grad” i Niškom kulturnom centru.
U filmu “Ejmi” o slavnoj pevačici koja je preminula, reditelj Asif Kapadija donosi priču o Ejmi koja se krije iza naslova u tabloidima.
Ejmi će vas naljutiti, biće vam neprijatno, skretaćete pogled, možda i plakati – zato što je to film o nama i vremenu u kome živimo. Vremenu u kome je sve ogoljeno i javno, jeftino i na prodaju, u kome je (u) medijima sve dozvoljeno osim istine i pravih emocija – navodi se u opisu filma.
Osim filma o Ejmi, u “Vilinom Gradu” narednih dana biće prikazana još tri ostvarenja – „Taksi“, „Ja Erl i devojka na samrti“ i „Dugme od sedefa“.
U filmu “Taksi” iranski reditelj Džafar Panahi pretvara se u taksistu i gledaoce vodi, kako se navodi u sinopsisu, na nezaboravnu vožnju ulicama Teherana i upoznaje ih sa ljudima i savremenim Iranom.
“Ja, Erl i devojka na samrti” je neobična smešno-ozbiljna priča o tome kako preboleti male i velike stvari u životu, preživeti srednju školu i postati čovek.
Legendarni čilanski reditelj Patrisio Guzman u svom filmskom eseju „Dugme od sedefa“ nastavlja da se bavi turbulentnom istorijom otadžbine koju je napustio posle vojnog puča 1973. godine.
Danas na svetu postoji samo dvadesetoro potomaka starosedelaca Patagonije – njihovih običaja, jezika i sudbine uskoro se niko više neće sećati. Hiljade žrtava Pinočeovog režima, nikada nisu pronađene i vraćene porodicama – kriju li i njih te iste plave dubine iz kojih je potekao sav život? – opis je filma.
U Niškom kulturnom centru filmovi će biti prikazivani od 6. do 10. novembra u dva termina – od 19 i 21 sat. Osim ostvarenje koja su prikazivana u “Vilinom Gradu”, u sali NKC-a publika će moći da pogleda fimove “Moja mršava sestra”, “Ples sa Marijom”, “Mustang”, “Ovnovi”, “Kako prići slonu”, “Klub” i “Sangailino leto”.
Ostvarenje “Moja mršava sestra”, dobitnik “Kristalnog medveda”, priča je o sestrinskoj ljubavi i prevari. Naime, Stela otkriva da njena starija sestra i uzor u životu, prikriva poremećaj u ishrani, što polako počinje da razara porodicu.
Glavni lik u filmu “Ples sa Marijom” je 90-godišnja Marija Fuks koja u svom studiju u centru Buenos Airesa radi sa igračima svih uzrasta uključujući i muškarce i žene sa fizičkom i mentalnom ometenošću.
“Mustang” je, kako stoji u sinopsisu, savremena drama koja istražuje suprotnosti religije i sekularizma, tradicije i modernizma, kroz priču o pet tinejdžerki koje žive u udaljenom selu na obali severne Turske.
Islandski film “Ovnovi” donosi priču o braći koja žive jedan pored drugog, ne pričaju 40 godina, čuvaju svoje ovce i redovno dobijaju nagrade za njihove neprocenjive ovnove. Zaplet počinje kada opasna zaraza napadne ovce jednog od njih.
U filmu “Kako prići slonu”, rediteljka Amanda Vajlder prati raznoliku grupu mladih u školi u Nju Džerziju u kojoj su časovi dobrovoljni i pravila se kreiraju demokratskim glasanjem.
Film “Klub” prikazuje kuću u gradiću na čileanskoj obali gde daleko od očiju javnosti zajedno žive izopšteni sveštenici i časna sestra osumnjičeni za brojna kriminalna dela – od zloupotrebe dece do trgovine bebama nevenčanih majki.
Ova čudan spoj kao da živi u čistilištu pred pakao, sve dok im na vrata iznenada ne zakuca Savetnik za krizne situacije Katoličke crkve – stoji u opisu filma.
“Sangailino leto” je senzualna i poetska priča o turbulentnim adolescentskim emocijama dve tinejdžerke.
Cena ulaznice za projekciju dokumentarca “Ejmi” je 300 dinara, a za ostala tri filma u “Vilinom Gradu” koštaće 250 dinara. Cena ulaznice za projekcije u NKC-u je 150 dinara.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0