Zajedno sa 13 pisaca koji ove nedelje učestvuju na Književnoj koloniji u Sićevu, sinoć je na niške ulice izašla i njihova poezija, a među njima bili su i autori koji su prethodnih godina u Nišu dobili nagradu “Branko Miljković” za najbolju knjigu poezije. Književnici ističu da im je “novi dom” u blizini Niške Banje inspirativan, kao i da im je susret sa kolegama važan, jer retko imaju prilike da zajedno negde borave i razmenjuju iskustva.
Na književnom mitingu koji je sinoć održan u Obrenovićevoj ulici, u okviru tradicionalne Kolonije koja se godinama održava nadomak Niša, veću pažnju publike privukao je muzički program, nego pesnici i njihova poezija kojima je veče bilo posvećeno. Ipak, pisci se “nisu naljutili”, jer smatraju da je to u današnje vreme potpuno očekivano.
Međutim, ovogodišnji dobitnik nagrade koja je posvećena “princu poezije”, beogradski pisac Petar Matović, kaže da su susreti čitalaca i pisaca, poput ovog, važni za kulturna i lična uzrastanja i da, iako su javna čitanja poezije prisutna više od decenije, i dalje doprinose njenoj popularizaciji.
To što ima ljudi koji dođu baš da slušaju tu poeziju govori da poezija i nije toliko skrajnuta i marginalizovana, od strane pasioniranih čitalaca i koliko je to jedno sistemsko uništavanje i guranje poezije i drugih umetničkih oblika na margine u društvu – navodi Matović.
Književnu nagradu koju je nedavno dobio u Nišu smatra značajnom, pre svega jer mu je to potvrda i poverenje u ono što radi, što je, kako kaže, uticalo i na njegovo pesničko samopouzdanje. Na Književnoj koloniji u Sićevu je prvi put i ističe da je to retka prilika da se pesnici sretnu, borave u divnom ambijentu i komuniciraju.
Duboko verujem da samo komunikacija, dijalog, može čoveku da donese neki napredak. A ta priča o famoznoj pesničkoj usamljenosti, mislim da ona ne može doneti živost pesničkom tekstu – kaže Matović.
I utisci njegovog kolege Alena Bešića iz Novog Sada, koji je 2013. godine dobio priznanje koje nosi ime niškog pesnika, pozitivni su, jer kaže da se u Nišu sreo sa prijateljima i pesnicima koje već poznaje, nekima je i izdavao knjige, a upoznao je i odlične strane pisce. O današnjoj poeziji kaže da gubi ulogu koju je imala ranije, te da je zato treba popularizovati u svakom smislu.
Suviše brzo živimo, drugi su vidovi komunikacije, internet i TV su to odavno preuzeli i mi koji smo ranije čitali, nemamo više ni to vreme ni to strpljenje koje poezija zahteva. Poezija zahteva da joj se posveti, odvoji se nekoliko sati i da se razmišlja o njoj, a ne samo dok se čita, nego i kasnije – priča Bešić.
Kaže i da malo pesnika danas može da živi od poezije, ali njegov kolega i prošlogodišnji dobitnik nagrade Marjan Čakarević iz Beograda dodaje da se retko kad od pisanja moglo živeti.
O poeziji za koju mnogi kažu da je danas marginalizovana kaže mu se čini da je to zamka opštih mesta, u koju svi upadaju.
Sad poezija treba da bude ne znam šta, kao Aleksandar Vučić u dnevniku prvih 20 minuta svakog dana, mislim šta bismo mi imali sad toliko da kažemo. Kad budemo tako mudri možda ćemo i mi po 20 minuta biti. Šalim se, ali mislim da su to neka opšta mesta u koja se upada i nisam siguran da bih znao šta je, gde to nedostaje i kome to nedostaje. Šta je sad to centar na koji se mi određujemo da je ovo margina- ističe Čakarević.
Laureti nagrade koja nosi ime čuvenog niškog pesnika Branka Miljkovića i narednih dana će razmenjivati iskustva sa drugim učesnicima Književne kolonije u Sićevu, stvarati i razgovarati o poeziji u, kako sami kažu, inspirativnom ambijentu, sa gostroprimljivim meštanima.
Podsetimo, Kolonija traje do 23. septembra, a i narednih dana će se na nekoliko lokacija u Nišu organizovati tribine i razgovori sa književnicima, među kojima su ove godine ponovo i strani pisci.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0