Poziv Vranjancima da fotografijama i predmetima obogate novu postavku u zgradi Haremluka

autor: M. D.
haremluk
Od 2019. u vlasništvu Grada; foto: M. D. /JV

Nakon stalne etnološke postavke u zgradi Selamluka, zaposleni u vranjskom Narodnom muzeju počeli su i sa izradom stalne postavke u drugoj zgradi Pašinih konaka – Haremluku, a sada pozivaju i Vranjance da, donirajući svoje fotografije i lične predmete, obogate zbirku i pomognu da se istorija prikaže.

Iz Narodnog muzeja podsećaju da zbirke obuhvataju oblasti istorije, etnologije, arheologije, numizmatike i istorije umetnosti.

U cilju očuvanja naše slavne istorije svaka donacija znači doprinos pojedinca ili porodice – navode iz Narodnog muzeja.

Muzej predmeti
foto: Grad Vranje
Svi zainteresovani građani i darodavci mogu da se obrate kustosima u zgradi Selamluka Narodnog muzeja, u Pionirskoj ulici.

Zgrada Haremluka deo je Pašinog konaka koji je 1765. godine izgradio Raif-beg. Konak se sastoji od dve zgrade – Salemluk, u kome je živeo paša sa poslugom, a u kome je najpre bila smeštena Gimnazija pa Opština, a od 1960. godine je tu Narodni muzej i iza nje u dvorištu Haremluk u kome su živele pašine žene.

Od 1994. godine, kada je završeno renoviranje u poslovni klub Simpa, u zgradi Haremluka bili su restorani sa kraćim prekidima. Objekat je zatvoren 2018. godine i od tada je bio prepušten propadanju.

Potpisivanjem ugovora sa Republičkom direkcijom za imovinu 2019. godine, Haremluk je postao svojina Grada i celina Narodnog muzeja, a sanacija je počela prošle godine.

Nedavno je počela i izrada stalne etnološke postavke u toj zgradi, a ideja je da se prikaže kako je izgledao život u Vranju od srednjeg do polovine 20. veka.

Inače, za stalnu etnološku postavku u zgradi Selamluka, koja je otvorena marta prošle godine, kustoskinja Iva Laković nedavno je dobila nagradu “Mihailo Valtrović”.

Autor:
M. D.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.