Poznato kako će izgledati nova zgrada muzeja u Nišu, pobedio predlog firme iz Beograda

muzej 1
Izgled buduće zgrade; foto: JV / Tamara Radovanović

Umesto vojnog kompleksa u ulici Marka Oreškovića u centru Niša biće izgrađeni Narodni muzej i Galerija savremene likovne umetnosti, a na konkursu za idejno rešenje pobedio je Dejan Todorović iz beogradske firme Beopotez, koja redovno dobija poslove za državu i za lokalne samouprave u Srbiji i koja projektuje stambeni kompleks „Expo 2027“. O rokovima nadležni nisu govorili, a Sotirovski kaže da je Grad finansijski stabilan i da može sam da finansira projekat.

muzej 4
Direktoru „Beopoteza“ dodeljena nagrada; foto: JV / Tamara Radovanović
Iako su iz Društva arhitekata Niša početkom ove godine otvorenim pismom tražili obustavu konkursa, uz obrazloženje da je u žiriju nedovoljno stručnjaka, da je rok za prijave kratak i da je nagrada mala, konkurs je realizovan i ispred Gradske kuće objavljeno je pet prijavljenih idejnih rešenja.

Žiri je Todorovićev rad ocenio kao najbolji. Njegov predlog je bela zgrada rebrastih fasada od veštačkog kamena, po arhitekturi savremena, a po svemu ostalom, kaže autor, “taktilna i topla”. Zaposleni će imati parking garažu.

Insistiraćemo na tome da što veći deo materijala koji se ugrađuju, kao i samih zanata, bude što više na lokalnom nivou. To je značajno za održivost i zato smo spremni da projekat prilagodimo koliko se može, kako bi i lokalni zanati imali učešće u svemu tome – navodi Todorović.

vojni kompleks muzej galerija
Lokacija na kojoj će biti nova zgrada; foto: JV / T. T.
Ideju kombinacije Narodnog muzeja i GSLU vidi kao “provokativnu”, ali i “perspektivnu” i veruje da će novi objekat celom tom delu Niša dati potpuno drugačiji karakter. Za najbolji rad on dobija nagradu od 400.000 dinara.

Savetnik predsednika Srbije, koji je bio na čelu žirija, a predsednik žirija je i u slučaju izbora idejnog rešenja za koncertnu dvoranu, Dejan Savić, ističe da je rad Beopoteza, uz njihovu saglasnost, podložan promenama.

Niš je, šta god mi mislili, ogroman grad za naše, srpske uslove i pati od svih velegradskih problema. Parking je na prvom mestu. Dali smo predloge da se iskoristi možda i krov. Ovaj odličan predlog je još uvek, uz saglasnost kolega koje su dobile na konkursu, podložan promenama. Mnogo pažnje smo obratili na izgled fasade. Nišlije će možda jednom mesečno doći u muzej, ali će više puta dnevno proći pored njega, gledati ga i konstatovati ovakav je, onakav je – kaže Savić.

odluka
Deo Odluke o dodeli prve nagrade; foto: printscreen
Smatra da je odabrano idejno rešenje “razuverilo sve one koji su sumnjali” i dodaje da je žiri bio jako ozbiljan i kvalifikovan.

Inače, u žiriju su, osim njega, bili glavna gradska urbanistkinja Lidija Stefanović Nikolić, direktorka Narodnog muzeja u Nišu Vesna Crnoglavac, direktorka GSLU Emilija Ćoćić-Bilić, profesor Građevinsko-arhitektonskog fakulteta Zoran Bonić, zatim Branimir Ćirić kao predstavnik Društva arhitekata i Milena Tokalić iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj.

muzej 5
Budući izgled; foto: JV / Tamara Radovanović
Upravo KLER je sproveo konkurs, preko Portala javnih nabavki.

“Sada kada završavamo ovaj mandat, možemo da kažemo da smo mnogo toga u kulturi uradili zajedno sa državom” – kaže gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski.

muzej 2
Izloženo pet predloga; foto: JV / Tamara Radovanović
Navodi da je danas potpisan ugovor za parcelu od 20 ari na kojoj će se graditi muzej i galerija, pa je ona sada gradska.

Konačno smo potpisali ugovor sa Republičkom direkcijom za imovinu i konačno je parcela naša. Imali smo nekoliko meseci pregovora, razgovora i administracije, ali konačno parcela, koja je u državnom vlasništvu, a korisnik je bilo Ministarstvo odbrane, jeste gradska – ističe ona.

muzej 7
Jedno od ponuđenih rešenja; foto: JV / Tamara Radovanović
Sledeći korak je projektovanje, pa izvođenje radova, ali kada će sve to početi – nije navela. Poručila je savetniku Saviću da Grad “neće gledati poklonu u zube” ako država bude dala deo novca za izgradnju.

Da li ćete se setiti svih nas 2027. zbog “Skoka u budućnost” i zbog ove zgrade da opredelite deo sredstava za izgradnju ovog velelepnog objekta, to je sada na vama, naše je da zatražimo, ali da vam kažem odmah u startu da smo spremni da to finansiramo iz budžeta, finansijski smo stabilni – kaže gradonačelnica.

muzej 9
Jedno od ponuđenih rešenja; foto: JV / Tamara Radovanović
Beogradski Beopotez doo zajedno sa još sedam firmi izabran je nedavno za projektovanje stambenog kompleksa “Expo 2027”. Vrednost tog ugovora sa PDV-om iznosi oko 509 miliona dinara.

Beopotez je ove godine dobijao preko tendera i poslove Gradske uprave za komunalne poslove u Beogradu i poslove RFZO, a prošle je poslove dobijao od Ministarstva zdravlja, opština Voždovac i Gornji Milanovac, takođe od RFZO, od Ministarstva pravde i Vodovoda u Inđiji.

Slični tekstovi

Komentari

28
  1. Tu je mogao biti vrtić, blizu grada,parking.
    NE, MORA BITI MUZEJ NEKE NASAVRMEME UMETNOSTI.
    MUZEJ SLIKARSTVA IMAO SVOJ ATELJE ALI NE MORA RAIFFEISEN da se ubaci a oni napolje.

  2. Sad pred izbore sagradice i metro u Nisu. Za 12 godina napravili su limenu nadstrešnicu na pijaci i 50 favela po gradu

  3. Voleo bih iz prve ruke da neko objasni kako Bg firme dobijaju sve poslove u Nišu. Jel neko pozove Niškog podanika ili podanici iz NI imaju spisak

  4. Gradnja muzeja je još jedan način za izmuzavanje para za političku vrhušku. Trajaće vrlo dugo ali zato će biti ekstremno skupa što je za lopove izuzetno povoljna kombinacija.

  5. Prvi plan da Jeronimova kuca postane muzej je daleko bolji.Bolja lokacija! A ovi nisu sposobni jedan drveni mostic da naprave kako treba a ne novu zgr

  6. Grad je pokazao neodgovornost i neznanje ponavljanjem konkursa za objekat kvalitetnije lociran u velokoj kvalifikovanoj konkurenciji. Bacanje para u praznu pricu – neko mora da snosi sankcije.

  7. U NS ima u centru takav Matijevicev hotel. Svi ga zovu „radijator“, pa vi sad prosudite zbog cega.

  8. U Nišu se ne zna ko je ludji ! Da li „ovi“ što misle da će vladaju do 2027.g. ili ovi koji „projektuju“ do 2027.g.
    „Lepota ludila“ !

  9. Sta je bre ovo lici na zatvor kerkovic organizuj protest treba nam park u centru a ne tvorza

  10. Žiri sa iskustvom i znanjem pa takav i rezultat konkursa. Bar nece da se urušava kao sadašnji objekat.

  11. Ovako izledaju najnoviji paravani za presvlačenje na plažama u Pefkohori

  12. Ne vidim projekat, već samo 3d vizualizaciju. Rekao bih, a da ne bude ishitreno, da je uloženo malo truda, pa je samim tim projektant pokazao nezainteresovanost za naš grad. Ovo je klasična „teflon“ arhitektura, bez empatije prema krajnjem korisniku.

  13. Kad grad i državu vode idioti tako ide. Mesto muzej da bude bivša kasarna kod triangla, a državna i gradska administracija bude u ovakvoj zgradi, ako im treba prostor, rade suprotno. Ko da naprave novu zgradu i presele Luvr ili Ermitaž a tamo stave administraciju.Sve je ovde naopačke, i nema naznaka da se to promeni.

  14. U delu grada gde su stari objekti, Dzamija, Simfonijski i dr. Mada ove resetke idu uz ovu vlast. Normalno da je iz BG ,pa Nis treba da se pripoji Bugarskoj vise bi ga cenili

  15. Muzej, sta da izlozite sve sto vredi poslali ste u BG muzej. Koje eksponate. Imacete vise zaposlenih nego eksponata

  16. Ako se ovaj projekat zavrsi do 2027 Ja cu go da se kupim u Fontani kod konja i da lajem!
    A nesto ne verujem da ce neko da se seca bivse gradonacelnice koja ce tada da se sunca u Majamiju a od 2028 trebala bi da predje u zabelu u ime zasluga za narod.

  17. Kad će da se izmesti pruga?

  18. Посетио сам многе музеје али нигде не видех слично ,срБски народни музеј и писмо латинично.
    Ужас.

  19. Sve nam u gradu funkcionise, samo nam muzej fali kao slag na torti !

  20. Прање пара, замазивање очију, продавање магле kaže:

    Tу нема места за оволику зграду. Поврх свега, личи на клонирани тржни центар.

  21. Мислим да сам разумела критике јер је музеј са изванредном локацијом и пројектом већ требао бити у завршној фази. Ко је усмерио причу у лошем смеру са изгледима за „0“ треба да сноси велику одговорност.

  22. Muzej će se završiti isto, kao što se izmešta pruga iz KASABE ZVANE NIŠ !!!!

  23. …još jedno u nizu zamajavanja gradjana od strane SNS pred izbore, pre oko 2,5 godine pred prošle republičke izbore su najavljivali zgradu muzeja, isto bila izložba radova ali je zgrada bila planirana na sasvim drugoj lokaciji u ulici Orlovića Pavla, od toga nije bilo ništa, neće ni od ovoga, za 2 godine će reći da će zgrada biti na nekoj novoj lokaciji

  24. Šta kažu ovi političari nesmajnici? Nišlije ništa ne znaju, pa i bezličnu i stereotipnu zgradu mora da crtaju velegradski šibicari.
    Dok su Niš uređivali naši urbanisti i arhitekte grad je bio pristojan. Jer, oni žive u Nišu i poznaju duh grada. A i završavali su ozbiljne škole, koje je tranzicija zgazila.
    Više nije 5 do 12, već je 12 i 5..
    Krajnje je vreme za gromoglasni vapaj: Niš Nišlijama!

  25. Slažem se da grad treba da ima muzej. Ne svidja mi se ovaj previse moderan dizajn, liči definitivno na tržni centar. Možda konačno Nišu vrate glavu Teodore.

  26. Za pocetak je dovoljno da se stara zgrada srusi i tamponira parking i pokusa da se dokupi neka susedna parcela.5 god.je proslo bar to da se uradilo.

  27. Evo, jos jedne bacene koske, predizborne! Nikakva zgrada i nikada, dok su ovi lihvari, nece biti pravljena. Sve je ovo organizovano, da njihova firma uzme novac za projekat a realizacija nikad nece doci!
    Kao i pruga, stadion… Ne, lozite se!

  28. Kao što sam već jednom komentarisao, pošto se sud seli u kasarnu Filip Kljajić, ja bih gradsku kuću prebacio u zgradu sadašnjeg suda, pošto je lepa i liči na gradsku kuću, a zgradu današnje gradske kuće adaptirao u muzej zbog blizine Tvrđavi.

    Mesto na koje planiraju muzej je idealno za veliki podzemni i nadzemni parking, da se reši problem parkiranja, teško da će se naći takva lokacija u centru.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.